Sok kelet-európai, posztszovjet mémekkel foglalkozó oldalon tűnnek fel adventkor a tipikus képek, amik nekünk természetesek, egy spanyol vagy norvég embert azonban felzaklathatnak. Ezeken a fotókon kádban úszó pontyot látunk, körülötte álló családdal, gyerekekkel, esetleg játékra vágyó macskákkal. Mi lazán betesszük a pontyot a kádba, mielőtt a menü részévé válik, sokak örömére vagy éppen bánatára. Három megtörtént esetet mesélünk most el.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kádas ponty jelensége még New York városában is felütötte a fejét, méghozzá Barbara Cohen: Ponty kádban című 1972-es kiadású könyvében mesél róla. Az ifjúsági könyvben a queensi zsidó Katz család két gyermeke találkozik a kádban úszkáló jövőbeli eleséggel, mivel a húsvétkor és rós ha-sána ünnepén náluk is elkészült a töltött hal, vagyis a gefilte fish. Vásárlás után pedig úgy találták a szülők, jó lesz neki egy kicsit a fürdőszobában időzni. (Az élő hal értékesítése manapság már nem úgy megy, mint régen: 2014 óta csak elkábítva adhatják ki a halpultokból az állatot.)
A szerencsés tükrös
De utazzunk csak vissza a tengerentúlról Európába, azon belül is Magyarországra, a ‘90-es évekbe. A kertvárosi família kedveli a halételeket, a karácsonyi halászlé is sokszor elkészül, de a pontypatkó kimarad, más bundás finomságokkal lesz tele az asztal. A rokonságban viszont van egy Nagy Ho-Ho-Ho, aki az adventi időszakban büszkén érkezik hozzájuk egy hallal… igen ám, de élővel. Anyuka eldob mindent, előkészíti a terepet a bamba képű tükrösnek. A terep pedig egy halvány rózsaszín sarokkád, melynek szélén még sorakozik a Vidal Sasoon Wash & Go sampon és a Lifebuoy szappan.
Pillanatokon belül megérkezik a vízbe az este sztárja: ficánkol, kipacsálja a vizet, miközben a család legkisebb tagja retteg és megfogadja, hogy soha az életben nem fürdik majd ebben a kádban.
A kamasz fiú csupa jósággal megáldott barátnője viszont a tükrös végzetes éjszakáját megelőző napokban rendszeresen bejár hozzá a fürdőbe… simogatja, beszél hozzá, cuppog neki. Majd a családi tanács konszenzusra jut: hiába a kedves ajándék, ez a hal nem fogja levesben végezni! Ha már ezt a pár napot itt kibírta, nem ugrott ki a kádból és halálra rémülve úszkált a rózsaszínű kádban, jár neki még egy esély! Így történt meg, hogy enyhe tél lévén, az első tóhoz vitték vissza a jókora halat, aki lehet, hogy még hosszú-hosszú boldog éveket töltött el kagylókat, csigákat eszegetve.
Thetis áldozata
‘87 karácsonya lehetett, amikor Baloghék úgy döntöttek, élőhalat vesznek a Bosnyák téri piacon, majd maguk ütik agyon és dolgozzák fel, hogy elkészülhessen kedvenc karácsonyi csemegéjük, a rácponty. Az év egyetlen napján eszik ezt a halfogást, soha máskor nem készül el konyhájukban a krumplis-lecsós főétel.
Kiválasztották a tökéletes példányt, hazamentek vele, ám sajnos a kicsit már habókos nagypapára bízták a kád felkészítését. A papa pedig, ahogy illik, reflexszerűen megtöltötte a kádat a Thetis nevű, kék, „óceános” illatú fürdősóval. Ő abban szeret ázni, miért ne komálná a wellnesst a balatoni uszonyos is? Csóró ponty pár órán belül feladta a végzetes kádfürdőt, hiába volt vele ilyen odafigyelő a nagypapa. Csalódottsággal keveredett hahotázás kísérte a ponty „temetését”. Baloghék ebben az évben kihagyták a rácpontyot.
Macskajaj
Szintén a ‘80-as években történt meg, hogy egy pécsi agglegény megnyert egy baráti fogadást, aminek viccből két ponty volt a tétje. Viszont már el is felejtette nyereményét és jócskán meglepődött, amikor megjelent a vesztes fél, kezében a még nagyon is élő halakkal. Azt hitte, csak poén volt.
A srác teljesen tapasztalatlan volt a párnapos kádas pontytartásban, de nem akart bénának tűnni, így átvette a halakat és nem is gondolt rá, hogy mekkora örömöt fog okozni macskájának, Gusztávnak.
A fekete-fehér kandúr ugyanis teljesen rápörgött az új látogatókra, gyakorlatilag napokig nem lehetett kiimádkozni a fürdőszobából. Hol a kád szélén ült és mancsával érintgette a vizet (és tervei szerint persze a halakat is), hol két lábon ágaskodott, hogy hátha kijönnek végre játszani a pontyok. Sajnos nem mentek, csak Gusztáv gazdájának rokonaihoz, már feldolgozott állapotban.
Címlapkép: Fortepan/Erky-Nagy Tibor
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több karácsonyi történet és érdekesség vár itt: