Az uborka (legyen kígyó, fürtös vagy kovászolni való) minden formájában egy hamisítatlan nyári zöldség, nyári íz. Éppen ezért nagyon érdekes vagy talán furcsa, hogy szinte kizárólag nyersen fogyasztjuk. Saláta lesz belőle, szendvicsekbe tesszük, esetleg savanyítjuk, de itt általában megáll a tudomány. Ha teljesen új szemmel szeretnénk az uborkára nézni, fontoljuk meg a tűzhely használatát. Igen, lehetséges!
A legjobb konyhai módszer
Ha uborkát szeretnénk főzni, gondoljunk rá úgy, mint egy különleges cukkinira. A két zöldség végül is rokon, színben, állagban, de még víztartalomban is nagyjából megegyeznek. Ezt fejben tartva kiválaszthatjuk a leginkább megfelelő konyhai módszert.
Akkor járunk a legjobban, ha megpároljuk az uborkát. Kevés zsiradékon, néhány aromás hozzávalóval és fűszerrel, pár perc alatt el is készül.
Mivel elég sok víz van benne, nem érdemes megfőzni, olajban vagy sütőben megsütni az uborkát, mert ezekben az esetekben nem tudjuk olyan alaposan irányítani a hőfokot, és a zöldség könnyen szétfőhet. Maradjunk a serpenyőnél és a közepes lángnál a legjobb eredmény érdekében.
Hámozni vagy nem hámozni?
Egyes uborkafajtáknak nagyon vastag, kellemetlen héja van, ami még főzés hatására sem puhul meg olyan könnyen. Főleg a fürtös uborka ilyen, ha ebből szeretnénk főzni, érdemes az egész héját eltávolítani.
Az egyszerű kígyóuborka esetében – főleg akkor, ha nem műanyagba csomagolt, üvegházi verziót vettünk – ez a lépés nem teljesen szükséges. A látvány érdekében csíkokban megpucolhatjuk a zöldséget: így felváltva lesznek majd a külsején a sötét- és világoszöld részek.
Minden esetben mossuk meg az uborkát, amennyiben rajta hagyjuk a héjat, akkor kétszer olyan alaposan.
Víztartalom és magvak
Az uborka az egyik legvizesebb zöldség, amivel találkozhatunk, azonban szerencsére könnyen megszabadulhatunk ettől a tulajdonságától, ha főzni szeretnénk vele.
A víz nagy része ugyanis a belső, magokkal teli részben található, amit egy kanál segítségével egyszerűen eltávolíthatunk. Hosszában vágjuk félbe az uborkát, majd kaparjuk ki a magokat és a puha, zselészerű részeket.
Így félhold alakú, üreges uborkaszeleteket kapunk majd, amikor felvágjuk a zöldséget. Nagyjából kisujjnyi vastagságú darabokra vágjuk, nehogy túl gyorsan szétfőjenek a serpenyőben.
Kiegészítők, ízesítés
Az előkészített uborkát a következőképp készítsük el. Hevítsünk valamilyen zsiradékot (olívaolajat, de akár vajat is lehet, mert nem fogjuk sokáig főzni) egy serpenyőben. Fonnyasszunk meg rajta félholdakra vágott vörös- vagy póréhagymát, majd adjunk hozzá aprított fokhagymát.
Ha mindkét hagyma elkészült, jöhet az uborka. Sózzuk, borsozzuk, ízesíthetjük tovább friss mentával, esetleg kaporral. A citromlé és héj nagyon jól illik hozzá. Önthetünk egy kevés tejszínt is az edénybe: ezt mindenképpen a végén tegyük meg, de nem is feltétlenül szükséges. A gyors párolás hatására ugyanis az uborka „létrehozza” a saját szószát, ahogy a kifőtt víz elkeveredik a zsiradékkal és a fűszerekkel.
Maximum pár percig pároljuk, közepes lángon, nem kell szétfőzni a zöldséget. Kóstoljunk meg egyet, és ha még van benne némi roppanós tartás, de összességében puha, vegyük le a tűzről. Tálaljuk sült húsok vagy halak mellé, frissen, melegen, aromásan.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több nyári íz itt: