Következzék 2023-as palacsinta-árkörképünk nyaralóhelyekről és Budapestről, talponálló büfékből és egyszerű étkezdékből:
Az alábbiakban olvasható árak a hagyományos magyar palacsintákra vonatkoznak. Nem óriáspalacsintákra és nem amerikai palacsintákra.
Ha a palacsinta hív, akkor (m)enni kell. Ha szagot (illatot!) fogunk egy büfénél, vagy csak bevette magát a gondolat a fejünkbe, hogy palacsintára vágyunk, könnyen elcsábulunk. De nagyon nem mindegy, hogy mennyibe kerül egy darab, hiszen egy palacsinta nem palacsinta.
Ha ár-érték arányban nézzük a fizetendő összegeket, két hazai kedvenc árazása egészen elkeserítő, és ez nem más, mint a lángos és a palacsinta. Mindkettő alapaélelmiszerekből készül, só, liszt, tej, cukor és a járulékos hozzávalók, és minden gyakorló háziasszony (és férfi) pontosan tudja, hogy egy-egy darab lángosért vagy palacsintáért horribilis összeget fizetünk ahhoz képest, mintha otthon készítenénk. Egészen más persze a forró serpenyő mellett állni, és az olajszagban sütögetni, és egyébként is, ki ne szeretne egy jót palacsintázni a konyhai macerák nélkül?
A lángosárak elszállásáról itt írtunk, és nem maradhat ki a számtanból egy jó palacsintázás sem.
Abban megegyezhetünk, hogy az alapvető élelmiszerek drágulása és az ársapka megszűnése ellenére is még két számjegyű az az összeg, amiből otthon kihozunk egy darab palacsintát. De mennyi az annyi, ha vendéglátóhelyen palacsintázunk?
Frissesség, vastagság és a nagy töltelékkérdés
Elöljáróban érdemes leszögezni, hogy egyetlen palacsinta kevés lisztet, tojást, tejet igényel, de nem elterjedt szokás simát venni belőle (mint a lángosból). Így a töltelék nagyban meghatározza a végösszeget, és ezzel együtt a vendégelégedettséget is, ugyanis ha a 2023-as, meglehetően elrugaszkodott árakat vagyunk kénytelenek kifizetni, és mindehhez tölteléket alig látott a tekercsünk, joggal érezzük átverve magunkat.
A palacsinta vastagsága és sültségének foka már megosztó kérdés: a legtöbben a kifejezetten vékony és fehér színű darabokra hajtanak, de megvan a maga rajongótábora a vastagabb tésztájú, barna foltos palacsintáknak is. Abban pedig mindkét tábor kiegyezhet, hogy az olajtól, zsírtól elnehezülő darabok nem kívánatosak, akárcsak a száraz szélűek. Mivel a vendéglátóhelyeken a gyorsaság érdekében előre lesütött palacsintákkal dolgoznak, fontos, hogy lehetőleg csak maximum néhány órásak legyenek, és ne másnaposak.
Tényleg 500 forint egy palacsinta a nyaralóhelyeken? Bőven van kivétel!
Idén sok helyről hallhattuk, hogy a felkapott üdülőhelyeken az új mérőszám az 500 forint, ha palacsintáról van szó. Hozzá kell tenni, hogy ez a szám az olcsóbb töltelékű darabokra vonatkozik, a kakaóporral, fahéjjal, lekvárral – vagy sokkal inkább az olcsóbb dzsemmel – betekertekre. A legtöbb helyen drágább kategóriát jelent a túrós és a nutellás.
Ha nem drágább a nutellás palacsinta, gyanakodhatunk, hogy csak olcsóbb Nutella-utánzatot tesznek bele. A jobbik eset, ha korrekt módon valóban Nutella kerül bele, és az árazás során kiegyenlítik a különféle töltelékű palacsinták árszabását.
Néhány konkrét példa az idei szezonból. A Velencei-tó Lángosozóban Velence településen egységesen 500 forint minden palacsinta, ami az idei üdülőhelyi normát mutatja.
Ugyancsak a Velencei-tónál a gárdonyi W Burgerben szenzációs az áruk. A szaftos tortillákban és remek burgerekben erős helyen idén is csak 250 forint minden palacsinta, a nutellás 300.
Lássuk a Balatont is. A Dömölki Lángosos és palacsintázóban Balatonkenesén szuper árakra bukkantunk a 2023-as balatoni sztenderdekhez képest. Egységesen 400 forint a „normál” palacsinta, köztük a túrós és vaníliapudingos is. Csak kétfélét árulnak 500 forintért, ezek drágább olajos magvakkal készülnek, ez a mákos-vaníliás és a csokis-diós.
Szintén Balatonkenesén a szabadstrandon 450 forint mindegyik palacsinta.
Fonyódon a 7-es út mellett találjuk a halsütödét, amit mindneki csak úgy hív, hogy „a bélatelepi halas”. A végtelenül puritán útmenti helyen legendásan jó a hal, kedves a kiszolgálás, és a palacsintára sem panaszkodhatunk. Már csak azért sem, mert mindössze 320 forint a lekváros, kakaós, fahéjas és a legdrágább is csak 420, ez a túrós.
Összehasonlításul: a Mátraházi lángos és palacsinta büfében tavasszal 480 forint volt egy almás vagy a meggyes palacsinta, tehát nem kell ahhoz a drága Balatonra menni, hogy ennyit fizessünk a kikapcsolódásunk alkalmával egy darab palacsintáért.
Palacsinták Budán és Pesten
Az Aranyhíd Étterem a XI. kerületben a Hegyalja úton a környék népszerű magyar konyhát vivő helye, még ha nem is színötös az értékelése. Párosával kérhetjük a palacsinát, amelyek egy darabbal számolva majdnem 800 forintnál indulnak. 795 a legolcsóbb és 1095 forint a vége. Ezek diós-csokis, illetve somlóival töltött, vanília-csoki öntetes, tejszínhabos, tuningolt palacsinták.
Kicsit kijjebb, egy budaörsi kifőzde a Kistehén Ételbár. Itt sincs olcsóság palacsintafronton, 500 a kakaós és a lekváros, 650 forint a nutellás.
Az Arany János utcai Retró Lángos abszolút megbízható lángos- és palacsintapont. Az összes ízesítésű palacsintájuk darabja 600 forint.
A VI. kerületben, a Zichy Jenő utcában üzemel a mókás nevű Húsleves és társai, ahol eszement jó leveseket és további magyar ételeket főznek, a palacsintájukat pedig mintha csak egy nagymamakommandó sütné. 350 forint a legolcsóbb, de meggyeset és Kinder csokisat is találunk közöttük. 550 forint a legdrágább, de ezek között már barack-Nutella-dió (!) és a barackos Túró Rudi ízesítést is kapunk.
A Ráday utcai Marie Kristensen szendvicsbár kultikus. Itt is kettesével mérik a palacsintát, 445-545 forintig. Átmenetileg zárva tart sokak kedvence, várjuk az újranyitást.
Ugyancsak Ferencvárosban a Café INJoy Kávézó és Reggelizőben 625 forint egy kakaós vagy lekváros és 725 forint a nutellás palacsinta. (Kétszer ennyiért kettesével tudjuk őket kikérni.)
Egy bájos versenyző a kispesti Ibi Büféje, ahol üresen vehetjük a palacsintát, mégpedig 200 forintért!
Könnyen elszálló árak, ha kiszállítótól rendelünk
Akár kisebb luxus is lehet palacsintázni, ha a kiszállítócégek kínálatából csemegézünk. Sok cég csak kettesével kínál palacsintákat, egyet nem is kérhetünk, és a kiszállítási díjak is sok helyen 1000 forint fölé rúgnak, amihez plusz 130 vagy 135 forint szolgáltatási díjat is hozzászámítanak.
A Dob utca elején működő egészséges hely, a Lé-Juice & More palacsintáinak darabja közel 900 forintba, egész pontosan 895 forintba kerül (1790-ért rendelhetjük duplán).
Jól körül kell nézni, de találhatunk a woltos-foodorás felületeken is megfizethető palacsintákat. A Marcsika Palacsintája – Kézműves Sütöde erre a műfajra szakosodott. Már 300 forintért kínálja az alapízesítéseket, és csak 445 forint a Gundel és a nutellás.
Marcsika szenzációs ajánlata 2400 forintért 25 darab üres palacsinta. Így darabja 160 forint.
A Panírbetyárok például nagyon finomakat kínál már 445 forinttól (darabját), ami ezen a platformon ritkaságnak számít. A 455 forintért vesztegetett szatymazi és szabadkai palacsintát pedig vétek kihagyni.
Szerző: Haranghy Orsi
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Étteremajánlóban nincs hiány nálunk: