Ételcsoportok, melyeket kerülj el, ha pajzsmirigy-alulműködésed van

Azoknak, akik pajzsmirigy-alulműködéssel küzdenek, fokozottan fontos, hogy figyeljenek étrendjükre. Ezeket az ételeket érdemes lehet messzire elkerülniük.

A hypothyreosis, azaz a pajzsmirigy-alulműködés az egyik leggyakoribb endokrin (hormonháztartási) betegség. Előfordulhat veleszületetten (ez a ritkább), és kialakulhat az életünk során is. Bármikor, bármelyik nemnél diagnosztizálhatják, de a nőknél gyakrabban előfordul. Okai lehet a kevés jód az étrendben, valamilyen kezelés (pl.: izotópkezelés), de leggyakrabban egy autoimmun megbetegedés, az ún. Hashimoto-thyreoiditis áll mögötte. Szülés utáni (postpartum thyreoiditis) pajzsmirigygyulladás is okozhat alulműködést.

Ételek, melyeket kerülj el, ha pajzsmirigy-alulműködésed van

Bár nincs előírt diéta a pajzsmirigy-alulműködés esetén, a következő ételeket érdemes elkerülni, hogy ne befolyásolják a pajzsmirigy működését.

Szójás ételek

A szójában levő néhány vegyület negatív hatással lehet a pajzsmirigyre. Vannak olyan kutatók, akik állítják: a túl sok szója növelheti a pajzsmirigy-alulműködés kockázatát. Akadnak azonban olyan tanulmányok is, melyek az ellenkezőjét állítják. Nincs tehát konkrét étrendi irányelv, de abból baj nem lehet, ha elkerülik azok, akik ezzel a betegséggel küzdenek.

Keresztesvirágú zöldségek

A brokkoli, karfiol vagy a káposzta is ebbe az ételcsoportba tartozik. Bár tele vannak rostokkal és más jótékony tápanyagokkal, de jódhiány esetén zavarhatják a pajzsmirigyhormon termelődését. Ezen zöldségek emésztése gátolhatja a pajzsmirigy jódhasznosítási képességét, ami elengedhetetlen a normális pajzsmirigyműködéshez. A szakértők azonban azt vallják, elég sokat kéne ezekből enni, hogy baj legyen. Ha pajzsmirigy-alulműködés és jódhiány is szerepel a diagnózisodban, akkor jó tipp lehet, hogy csak jól megfőzve egyél ilyen zöldségeket.

Glutén

Érdemes lehet a glutént is kerülniük a pajzsmirigyproblémákkal küzdőknek, különösen a búzából, árpából, rozsból és más gabonafélékből készült élelmiszerekben.

Zsíros fogások

Kiderült, hogy a különböző zsírok megzavarhatják a a szervezetben a pajzsmirigy-hormonpótló gyógyszerek felszívódását. Néhány szakértő éppen ezért azt javasolja, hogy a betegek kerüljék el az olajban sült ételeket.

Kávé

Az előbb említett problémát okozhatja a kávé is, ha nem megfelelő időpontban fogyasztják a pajzsmirigybetegek. Éppen ezért azt javasolják a szakemberek, hogy csak vízzel vegyék be a gyógyszert, és a bevétel után legalább 30 percet várjanak, mielőtt megisszák az első kávét.

Cukros fogások

A kutatók szerint a pajzsmirigy-alulműködés miatt lelassulhat a szervezet anyagcseréje, ami miatt könnyebben felszaladhatnak a kilók még diétás étrend mellett is. Érdemes kerülni ezért a túl sok cukrot tartalmazó ételeket, mert az sok kalóriát jelent tápanyag nélkül, és hízáshoz vezet.

Forrásunk volt.


Még több egészség:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...