A normális sejtműködéshez elengedhetetlen nyomelem a jód, továbbá nagyon fontos a pajzsmirigy tiroxin hormonjainak termelődéséhez is. Ezen felül a várandósság alatt a magzat egészségénél, majd gyermekkorban az agy és az idegrendszer fejlődésénél is fontos szerepet játszik.
Ha nem viszünk be elég jódot, a testünk rögtön jelezni fog. Első és legfontosabb jele, hogy a pajzsmirigy szuboptimális működése megváltozik, vagyis a pajzsmirigy elkezd a szükségesnél kevesebb pajzsmirigyhormont termelni. Ez klinikai hypothyreosis, vagyis pajzsmirigy-alulműködés kialakulásához, majd a pajzsmirigy megnagyobbodásához, azaz nyaki duzzanatként jelentkező golyvához vezethet.
Ezt úgy észlelheted, ha rendszeresen szorító érzést, esetleg duzzanatot tapasztalsz a nyakadban. Ekkor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, és vizsgáltasd ki a pajzsmirigyed!
Könnyedén pótolhatod a jódot
A legkönnyebb, ha jódban gazdag sót használsz, akkor könnyedén beviheted ezt a nyomelemet a szervezetedbe. Egy teáskanál jódozott sóban 400 mikrogramm kálium-jodid van, amely a jód hordozója. Fontos: a levegőn csökken a jódtartalma 50 százalékkal!
A görög joghurt szintén remek jódforrás. Három pohár görög joghurtban 90 mikrogramm jód van, vagyis a napi szükséglet 60 százaléka
A tojás szintén tartalmaz jódot, pontosan 25 mikrogrammot per darab. Ha például reggelire két tojásból készült rántottát fogyasztasz, akkor máris 50 grammnyi jódot vittél be a szervezetedbe.
A tőkehalnak szintén magas a jódtartalma: 85 grammban 160 mikrogramm jód van.
Még több egészség: