Meg kell-e hámozni a padlizsánt sütés/főzés előtt?

A padlizsán sok kedves ételünk alapja a muszakától kezdve egészen a padlizsánkrémig. Éppen ezért nem árt, ha megtanuljuk helyesen kezelni az alapanyagot – nézzük meg például, hogy mindig meg kell-e hámoznunk, ha főzünk vele!

A padlizsán egy furcsa alapanyag még furcsább igényekkel – ha nem megfelelően bánunk vele, akkor megharagszik és rossz ízt, kellemetlen állagot produkál a sütőben, fazékban, serpenyőben. Arról is órákig lehetne értekezni, mitől lesz tökéletesen krémes a sült padlizsán belseje, de fókuszáljunk most inkább a zöldség külsejére, pontosabban annak héjára.

Meg kell-e hámozni a padlizsánt sütés/főzés előtt?

A padlizsán héjának hátrányai

Ha a legfrissebb padlizsánt szeretnénk megvenni a boltban vagy a piacon, a héj állapota alapján érdemes döntenünk – a feszes, fényes külső friss padlizsánra utal, azonban ilyen esetben sokkal nagyobb a kontraszt is a sült zöldség krémes belseje és annak vastag héja között.

Sokak számára zavaró lehet ez az állagbeli eltérés, ezért inkább meghámozzák a padlizsánt. Míg mások arra hivatkozva távolítják el a külsőt, hogy az nehezebben emészthető.

További okai is lehetnek a pucolásnak: sütés-főzés során a padlizsán héja furcsa módon keserűvé válhat, ami képes igencsak rossz irányba elvinni az egész fogás ízprofilját. Ez azonban nem következik be mindig, és amúgy is inkább azzal hozható összefüggésbe, hogy milyen más alapanyagok kerülnek a padlizsán mellé a lábosba.

Miért érdemes mégis fennhagyni?

A fent említettek mellett azonban érdemes pár szót ejtenünk a padlizsán héjának pozitív tulajdonságairól is. Például, ha szeletekben vagy karikákban sütjük a zöldséget, a külső burok segíti a szeleteket, hogy akkor is egyben maradjanak, ha belsejük már teljesen krémesre sült. Ez jól jöhet olyan ételeknél, ahol fontos a zöldségkarikák épsége (pl. muszaka, szendvicsek, rántott zöldség).

Továbbá a zöldséghéj meggátolja azt is, hogy a felszeletelt, felvágott padlizsándarabok túlzottan leragadjanak a forró edényben. A zöldség akkor is hajlamos leragadásra, ha a serpenyőnket, fazekunkat alaposan kiolajoztuk.

Egy félutas megoldás

Mindezek után nehéz döntésnek tűnhet a padlizsánhéj-kérdés – szerencsére azonban akad egy olyan megoldás, ami mindkét világból átemeli a jó tulajdonságokat, míg a rosszakat minimálisra csökkenti.

A padlizsánt ne pucoljuk meg teljesen, hanem annak héját csak félig hámozzuk le.

Vágjunk egy zöldség- vagy krumplihámozóval csíkokat a héjba, hogy egymást váltsák a fekete és a csupasz részek. Utána vágjuk fel a padlizsánt, olyan módon, ahogy azt a recept megkívánja tőlünk és készítsük el.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippekért kattints ide:

Címlapról ajánljuk

Séftippek a legtökéletesebb, soktojásos házi tésztához Jahni Lászlótól, a Kistücsök...

A fejekben az él, hogy a levesekhez, tésztaételekhez nagy macera házi tésztát készíteni, ma már ezért automatikusan a gyári száraz tészta után nyúlunk. A legendás balatoni étterem, a Kistücsök séfje ezzel szemben arra biztat minden főzni szeretőt, hogy bátran álljunk neki frissen kigyúrni a tésztát, mert egy kis gyakorlással gyorsan megvan, az élmény pedig magáért beszél majd.

Nosalty

További cikkek