5 ok, ami miatt nyers marad a padlizsán az ételekben

Mindegy, milyen ételt készítünk vele, a padlizsán lépten-nyomon kifoghat rajtunk a főzés során: nem könnyű úgy megsütni, hogy tökéletesen puha és szaftos legyen, mégse málljon teljesen szét. Az alábbi bakik például mind oda vezetnek, hogy a zöldség nyers marad – kerüljük el őket a Napi Tipp segítségével!

A muszaka, a ratatouille vagy a pasta alla Norma nem véletlenül oly’ sok ember kedves étele: mindegyiknek központi szereplője a padlizsán, mégpedig tökéletesre sütött, párolt vagy pirított formájában. Ez a krémes, szájban elolvadós textúra teszi még azok számára is ellenállhatatlanná a zöldséget, akik nem rajonganak az ízéért. Persze a textúra egy kétélű kard: ha nem megfelelően készítjük el, a padlizsán száraz és szivacsos marad, mondhatni a tökéletesség totális ellentéte lesz.

Ennek elkerülése érdekében figyeljünk oda, ha a zöldséggel dolgozunk, főleg az alábbi baklövéseket kerüljük el minden áron!

5 ok, ami miatt nyers marad a padlizsán az ételekben

Túl vastagra vágtad

Minden fogás más formában, más alakban kéri tőlünk a padlizsánt, azonban mindegy, hogy karikákról, hosszú szeletekről vagy kockákról van szó, egy a lényeg: hogy ne hagyjuk tömzsi, vastag darabokban a zöldséget.

Az ideális vastagság maximum másfél ujjnyit jelent: ennél több, és a padlizsán biztosan nyers marad belül.

Nem sóztad be

Érdemes alaposan megsózni a padlizsánt, mielőtt hőkezelésnek tesszük ki. Mivel a zöldség nagy mennyiségű nedvességet tárol magában, annak egy részét ki kell adni ahhoz, hogy igazán szaftosra és puhára tudjon sülni. A só segíthet ebben: legalább 15-20 perccel felhasználás előtt szórjunk belőle nagyjából két teáskanálnyit a kockákra/szeletekre/karikákra, majd szűrőben hagyjuk lecsöpögni.

Nem elég magas a hő

Ha megfigyeljük, milyen módszerekkel készülnek a legfinomabb padlizsános étkek, észrevehetjük, hogy mindegyik recept igen magas hőfokokkal dolgozik. Ez garantálja a nedvesség egy részének hirtelen távozását, a gőz pedig a padlizsán húsának párolásában is részt vesz. A serpenyőnket hevítsük pár percig, mielőtt beletennénk a szeleteket, a sütőolajat hevítsük 170 fok köré, a sütőt pedig tartsuk 200 fok felett.

Nincs elég zsiradék

Érdekesen viselkedik a padlizsán, leginkább a serpenyőben: ha nem kap elég zsiradékot sütés közben, furcsa módon nem adja ki magából olyan alaposan a nedvességet, a külsejére egy száraz réteg pirul, ami a belsőt is szivacsosan tartja. Ráadásul a sütés közben is figyelnünk kell a zsiradék mennyiségére, mert a padlizsán előszeretettel elszívja a serpenyőben lévő olajat. Ha száraznak tűnne az edény alja, adjunk hozzá még egy kevés olajat.

Túl öreg a zöldség

Az is problémát jelenthet, ha már nem a legfiatalabb zöldséggel vagyunk kénytelenek dolgozni: ahogy öregszik a padlizsán, egyre kevesebb nedvességet tart meg magában, ezt láthatjuk akkor is, ha ráncosodni kezd.

Az idősebb darabokat már nem lehet olyan jól serpenyőben sütni, ezeket inkább tartsuk meg padlizsánkrémhez, arra tökéletesen alkalmasak lesznek.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További konyhai tippek segítik a sütés-főzést:

Címlapról ajánljuk

További cikkek