Így hozz ki a padlizsánból még többet idén nyáron

Nyár van, így sanszos, hogy amúgy is bevetjük majd a szezonális padlizsánt a konyhában – persze kérdés, hogyan tesszük majd ezt. A megszokott, talán kissé megkopott módokon, avagy nyitunk új megoldások, új receptek felé is? Legyen inkább az utóbbi!

Valamilyen okból kifolyólag – talán furcsa kinézete, felépítése, belseje, állaga miatt – a padlizsán arra készteti a házi szakácsot, hogy ismételten újragondolja a zöldséggel ápolt viszonyát. Már ha csak kezünkbe fogjuk, megcsaphat minket az ihlet incselkedő szele: hogy na, kezdjünk valami olyat a padlizsánnal, ami még precedens nélküli. Tegyünk így idén nyáron, merítsünk az alábbi ötletek kreatív energiáiból!

Így hozz ki a padlizsánból még többet idén nyáron

Égesd oda

Kezdjünk kicsiben: nem lesz olyan idegen ötlet, sőt, már valószínűleg alkalmaztuk is korábban… csak épp véletlenül. A padlizsán külseje hajlamos az odakapásra – főleg, ha egészben sütjük a zöldséget, könnyedén megkormosodhat az amúgy is feketébe hajló héj.

Ezt azonban ne kudarcként fogjuk fel, hanem egy kiváló lehetőségként: ugyanis ilyenkor nemcsak a héj pörkölődik meg, hanem egy kicsit a zöldség húsa is.

Sőt, át is vesz valamennyit a kellemesen füstös ízből, amit egyes helyzetekben szépen kihasználhatunk. Mindezt anélkül, hogy ténylegesen kormos zöldséget kéne ennünk: a héj ugyanis könnyedén eltávolítható, utána csak a színtiszta, füstös aromájú padlizsánbelső marad.

Padlizsánkrémes tészta

Vannak olyan ételek, amelyek önmagukban nagyon jól működnek, kiváló ízélményt nyújtanak. Mégis, ha – véletlenül vagy valamilyen ördögi terv keretében – összeeresztjük őket, ...

Padlizsánkrémesíts mindent

Mindegy, hogy füstös vagy sem, ezt a pépes zöldséget (vagy a belőle készített krémet) felhasználhatjuk megannyi receptben – még olyanokban is, amelyekre elsőre nem gondolnánk. Tegyük a sült padlizsánt fűszeres-keleties egytálételekbe, gabonás köretekbe vagy rakottasok rétegei közé.

Turmixoljuk akár krémlevesbe (paradicsommal, paprikával kiválóan együttműködik) vagy használjuk salátában (majonézesen, ecetesen, nem számít), mindenhol megállja a helyét.

Használd tésztaalapként

Ugyanezt a sült zöldséget tésztává is alakíthatjuk: a gnocchi alapreceptjét kell csupán kölcsön vennünk a kulináris kalandhoz. A főtt krumpli helyét veszi át a puhára, krémesre sült padlizsán – annyi liszttel kell összegyúrnunk, hogy ruganyos, formázható gombócot kapjunk.

Az ebből formázott kis gnocchik sós vízben kifőzve, paradicsomos, de akár tejszínes szószban is a tányérokra kerülhetnek.

Kóstold meg édesen

A padlizsán olyannyira furcsa zöldség (igazából gyümölcs), hogy még édes ízekkel is párosíthatjuk. Tegyük például paradicsomos-fetás, édeskésre ízesített baklavába, vagy főzzünk belőle szirupos lekvárt, chutneyt. Ezek kiváló húskísérők lehetnek, de landolhatnak sajttálakon, felvágottak mellett is.

Padlizsános-fetás baklava

Eredetileg pirított, tört magvakkal készül a világ valószínűleg legédesebb sütije a baklava, melynek most egy merőben más, fetás-padlizsános, nagyon egzotikus ízvilágú verzióját ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több nyári tipp, trükk és ötlet:

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...