Amikor zoknikat készülünk mosni, azonnal szembesülhetünk a leginkább kézenfekvő dilemmával: kifordítva mossuk vagy sem? Melyik módszer biztosítja, hogy higiénikus végeredményt kapjunk és egy pár illatos zoknit?
Miért fontos ez a kérdés?
Nos, a zokni az egyik leginkább igénybe vett ruhadarabunk, a legtöbb esetben ez koszolódik a leginkább a használat során. A zokni külseje folyamatosan magára szedi a padló szennyeződéseit, legyen szó morzsákról, poratkákról és mindenféle baktériumokról.
Egy brit kutatás kimutatta, hogy egy egész nap hordott zokni még a távirányítónál is koszosabb, márpedig a távirányító hússzor olyan szennyezett, mint a WC-nk.
De a zokni belsejében sem jobb a helyzet: a lábfejünkben körülbelül 250 000 verejtékmirigy található – plusz ott vannak még azok a bőrsejtek is, amelyek nap mint nap lebomlanak. Az izzadtságból származó nedvesség elősegítheti a baktériumok és gombák szaporodását a zoknin – ami nemcsak kellemetlen szagokhoz, de lábgombásodáshoz és más gyakori lábbetegségekhez is vezethet.
Hogyan mossuk?
Tehát, ha a zokni mindkét oldala ennyire szennyezett, melyik oldal legyen kifelé mosáskor? Nos, a belseje tűnik a jobb választásnak, tekintve, hogy ez az, ami egész nap érinti a bőrt, és megtartja a szagok nagy részét, csakúgy, mint az összes elhalt hámsejtet. A zokni kifordítása biztosítja, hogy a mosószer és a mosógép mozgása a zokni leginkább szennyezett részeit érje a legerősebben. Ezzel pedig segít eltávolítani a szagokat okozó baktériumokat és más veszélyes mikrobákat, így sokkal frissebb lesz a kimosott ruhanemű.
És ez nem minden: ha kifordítva mossuk, az csökkenti a súrlódás mértékét az anyag külső oldalán, így tartósabb lesz a zokni, de segít megőrizni a mintákat és a színeket is.
Ha pedig véletlenül egy fehér zoknit összemosunk más színekkel, kevésbé látszik majd rajta, mint ha nem fordítottuk volna ki.
Tippek a tökéletes végeredményért
Ha igazán profivá szeretnénk válni a zoknimosásban, van néhány tanács, amit követhetünk.
Érdemes egyrészt előáztatni a darabokat, ha igazán szennyezettek, vagy ha különös igénybevételnek voltak kitéve. Ilyenkor használjunk kímélő mosószert.
Ha foltosak, akkor nyugodtan alkalmazhatjuk rajtuk azokat a folteltávolító szereket, amiket a többi ruhaneműn. Egyes foltoknál pedig célzott folteltávolításra lehet szükség: körömlakkot például körömlakklemosóval tudunk igazán hatékonyan kiszedni.
A mosógépben aztán a gyártó utasításai szerint mossuk ki őket, a szárítást pedig lehetőleg szabad levegőn, csipesszel felakasztva végezzük!
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: