Valószínűleg minden embernek lapul a ruhásszekrényében legalább egy olyan ruhadarab, amit a hozzá köthető emlékek miatt tartott meg. A régi ruhák sok esetben sokkal masszívabbnak tűnnek, egyes darabokon egyáltalán nem fog az idő, a szőtt anyagok nem veszítenek sűrűségükből és színükből sem. Ilyenkor joggal merül fel bennünk, hogy bezzeg régen sokkal minőségibb ruhákat gyártottak, mint manapság, és sok esetben sajnos igazunk is van, a fast fashion világában kevés az időtálló ruhadarab. Hogyan mossuk ruháinkat? Hogyan óvhatjuk meg őket attól, hogy hamar tönkre menjenek, és mit tehetünk azért, hogy minél tovább lehessen őket hordani?
Kattints a galériára a mosási tippekért!
5 hasznos mosási tanács, és ruháid örökké hordhatóak lesznek
1. A foltos ruhák egy kis előkezelést igényelnek
Ha egy kedvenc ruhadarabodat összepiszkítottad, ne dobd azonnal a mosógépbe! Mosás előtt áztasd be hideg vízbe a ruhadarabot (a szennyeződéseket a hideg víz fellazítja, így a mosógépben már könnyebben oldódnak fel), vagy beáztatás során önts folttisztító folyadékot a piszkos felületre, és hagyd, hogy a szérum legalább egy órán át pihenjen a textilen. Ezek után a mosógép sokkal könnyebben meg tud küzdeni a szennyeződéssel, jó eséllyel pedig a ruhád olyan tiszta lesz majd, mint újkorában!
2. A sötét darabokat fordítsd ki
A sötét ruhák nem veszítenek annyit színükből akkor, ha kifordítva mosod őket. Ez az egyszerű trükk azért hasznos, mert mosás közben a ruhák külső felülete nem dörzsölődik egymáshoz, így az anyag nem kopik azokon a helyeken, ahol látványos lenne az elváltozás.
3. Ne vidd túlzásba a mosószert
Mosószerből mindig annyit, amennyit az adott ruhamennyiséghez javasol a leírás. Hiába öntenél többet, a ruháid nem lesznek tisztábbak, sőt! A túl sok mosószer nyomokat hagyhat az anyagokon, amitől azok keményebbek, durvábbak lesznek, ettől pedig viseltesebbnek, használtabbnak tűnnek majd.
4. Válaszd a rövidebb mosási időt
A hosszú mosási idő az igazán koszos, foltos ruhákra lett kitalálva, azokat a darabokat, amelyeken nincsen szennyeződés, nem éri meg hosszabb ideig tartó programon mosni. Válaszd a rövidebb (akár csak egy órás) programot, ezzel elkerülve, hogy a ruhák hamar elnyűtté váljanak, kopni kezdjenek a hosszú mosás során.
5. Használj hidegebb vizet
A ruhák többségét érdemes hidegebb vízben mosni, amely felélénkíti az anyagot, és amely meggátolja, hogy a ruhák veszítsenek színükből (a meleg víz amellett, hogy képes összezsugorítani az anyagokat, fakító hatással is bír). Az alapvetően nem foltos, csak használt ruhákat, a sötét felsőket és a farmernadrágokat hideg vízben érdemes mosni, a meleg vizes mosást tartalékoljuk a koszos ruháknak és a törölközőknek.
Még több otthontipp itt: