Így lehet újra tiszta és friss a szőnyeged

A gyapjútól a perzsákig, otthon tippünkben most eláruljuk, hogyan tisztítsd a különböző szőnyegtípusokat!

A szőnyegek tisztítása, porszívózása a heti rutin része, de olykor árulkodó jelek utalnak arra, hogy ráfér egy alaposabb tisztítás. Az alábbi gyűjtésből megtudhatod, hogy a különböző anyagokból készült szőnyegeket miként ajánlott tisztán tartani, és hogy mit tegyél, ha valamilyen folt került rájuk.

Amire szükséged lesz

A legtöbb szőnyegtípus tisztításához szükség lesz egy porszívóra (a szőnyeg károsodásának megelőzése érdekében a nem forgófejes opciók ajánlottak) a törmelékek eltávolításához, egy fehér pamut törülközőre a kiömlött folyadékok felszívásához, valamint szódabikarbónára a foltok megtapadásának megakadályozásához. Legyen kéznél emellett papírtörlő, enyhe tisztítószer (például vízzel hígított mosogatószer) és tiszta víz is.

Így lehet újra tiszta és friss a szőnyeged

Foltok

A legtöbb szőnyegtípust nem lehet csak úgy bedobni a mosógépbe, ezért, ha baleset történt, manuális megoldásokhoz kell folyamodnod. Foltkezelésnél a lényeg a technika, és hogy megfelelő eszközöket használj: nyomkodd rá a foltra a pamuttörölközőt, hogy felszívja a folyadékot, és megakadályozza a folt megdermedését.

Ha olajfoltok ellen kell küzdened, megbízható társad lesz a szódabikarbóna. Szórd a foltra, hagyd, hogy a felszívja a kiömlött folyadékot, majd, ha megszáradt, porszívózd fel.

Hogyan tisztítsd a gyapjú szőnyegeket

A gyapjúszőnyeg természetes és tartós, így nyugodtan lehet rendszeresen porszívózni, emellett nem igényel speciális tisztítást. Azonban arra figyelj oda, hogy a természetes anyagok esetében a kosz megtapadhat az apró rostszálak között, ezért mindenképp rendszeresen menj át rajta a porszívóval. Ha ezután még mindig látsz szennyeződéseket a szőnyegen, a legjobb a régi módszerhez folyamodni: rázd fel a szőnyeget az utcán, ha van rá módod, akkor pedig ütögesd is át például egy partvissal.

Nem mindegy milyen típusú a szőnyeged

Hogyan távolítsd el a foltokat a gyapjú szőnyegből

A gyapjúszőnyegben lévő természetes olaj, az úgynevezett lanolin az első védelmi vonal, és megakadályozza, hogy a foltok megtapadjanak a szálakban. Mielőtt azonban kezelnéd a foltokat, fontos, hogy megállapítsd, hogy kézzel csomózott vagy lapos szövésű gyapjúszőnyegről van-e szó - majd ennek megfelelően tisztítsd.

Kézzel szőtt szőnyegek

A kézzel csomózott szőnyegek jellemzően bolyhosak, tehát vastagabbak.

  • Ha a kiömlött folyadék szerves és nem olajos (például bor), használj papírtörlőt vagy ruhát a folyadék felitatásához.
  • A folt hígításához fokozatosan adj tiszta vizet (vagy nedvesíts be egy papírtörlőt vagy ruhát), majd törölje le.
  • Ismételd ezeket a lépéseket, amíg a folt el nem tűnik.
  • Tartós foltok esetén alkalmazz enyhe tisztítószert, például hígított mosogatószert, és ismételd meg a fent említett lépéseket.

Ha a folt sűrűbb, olajosabb folyadék, akkor próbáld meg egy kanállal felkaparni a szennyeződést a szőnyeg felületéről, ezután rátérhetsz a fenti eljárásra.

Ha a kiömlött folyadék nem szerves, és kémiai anyagokból áll - vagy a fenti módszerek nem működnek -, akkor viszont nem marad más, mint szakemberhez fordulni.

Lapos szövésű szőnyegek

A lapos szövésű gyapjúszőnyegek nem olyan bolyhosak, és viszonylag „laposan" fekszenek a talajra. A vízszintes szálakkal rendelkező szőnyegekben, amilyen ez a típus is, megrekedhet a nedvesség, ezért egyszerűen töröld le a kiömlött folyadékot, amíg meg nem szárad - ne alkalmazz tisztítószer-keveréket. A folyadék hozzáadása megnehezítheti a foltok eltávolítását. Ha a folt továbbra sem tűnik el, szintén érdemes szakemberhez fordulni.

Még a kiömlött folyadékra is van megoldás

Hogyan tisztítsd a pamut szőnyegeket

A pamutszőnyegeket rendszeresen (legalább hetente egyszer) porszívózd ki, hogy a por és a morzsák ne telepedjenek meg a szálak tövében. Kerüld a közvetlen és folyamatos napfénynek való kitettséget az elszíneződés megelőzése érdekében.

A pamutból készült szőnyegek általában mosógépben moshatók, de ehhez ellenőrizd a címkén található utasításokat, és a jobb tisztítás érdekében a lehető legmelegebb vizet használd. Végül levegőn szárítsd meg.

Hogyan távolítsd el a foltokat

  • Tiszta, nem festett pamutruhával töröld le a foltot.
  • Vigyél fel rá enyhe szappanos-vizes oldatot, és nyomd rá a ruhát, hogy a lehető legtöbb foltot felszívja.

Hogyan tisztítsd a poliészter vagy polipropilén szőnyegeket

Ezek a szőnyegek foltállóak, tartósak, és jellemzően beltéri és kültéri használatra egyaránt alkalmasak, ami az otthonok forgalmas pontjaira kiváló választássá teszi őket. A lapos szövésű szerkezet és a strapabíró anyagok miatt a poliészter vagy a polipropilén könnyen tisztítható. A felesleges szennyeződések eltávolításához kézenfekvő módon itt is a rendszeres porszívózás a legjobb megoldás.

Hogyan távolítsd el a foltokat

Mivel ezek a szőnyegek tartósak, a felesleges szennyeződések és foltok eltávolítása érdekében bedobhatod őket a mosógépbe – de ellenőrizd a címke utasításait, illetve figyeld meg, hogy mennyire színtartó a szőnyeg, és az alapján válassz mosószert hozzá.

Hogyan tisztítsd a juta szőnyegeket

Távolítsd el a felesleges szennyeződéseket erről a szőnyegtípusról egy nem forgó, alacsony teljesítményű porszívóval. Ügyelj rá, hogy óvatosan bánj ezzel a szőnyeggel, ne használj durva eszközöket itt.

Inkább rázd fel a szőnyeget, és időnként forgasd meg, hogy egyenletesen kopjon. Tartsd távol a magas nedvességtartalmú helyiségektől.

Hogyan távolítsd el a foltokat

  • Óvatosan töröld le az érintett területet nedves ruhával, valamint gyengéd szappan és víz használatával. Figyelj, a súrolás a folt terjedését okozhatja!
  • Ha a folt továbbra is ottmarad, vidd el a szőnyeget szakemberhez tisztításra.
Évente egyszer hagyd kint napozni a szőnyeget

Hogyan tisztítsd meg a vintage szőnyegeket

Mivel a por idővel megrongálhatja a vintage szőnyegek finom szálait, havonta egyszer vagy kétszer porszívózd a régi szőnyegeket, és akkor is csak óvatosan, használd a kisebb fejet, és ügyelj rá, hogy maga a porszívó ne menjen rá a szőnyegre. Ha a szőnyeg kicsi, vidd ki a szabadba, és hetente egyszer rázd fel alaposan.

Évente egyszer hagyd kint napozni a szőnyeget – ez egy remek természetes módszer a fehérítésre és a szagtalanításra. Akaszd ki a napra néhány órára, amikor a legmelegebb van, és félidőben fordítsa meg, hogy mindkét oldala közvetlen napfénynek legyen kitéve. A napozás segít a gyapjú további fertőtlenítésében.

Hogyan távolítsd el a foltokat

Egy nem festett ruhával, enyhe szappannal és vízzel töröld le a foltot. Ne dörzsöld vagy használj durva vegyszereket a darabon, mivel ez károsíthatja a szálakat. Ha az örökséged különösen kényes, óvatosságból tisztíttasd meg a darabot szakszerűen.

Szőnyegek, amelyek mindig szakszerű ápolást igényelnek

Míg a legtöbb szőnyeg tisztaságáról otthon is gondoskodhatsz heti porszívózással és esetleges folttisztítással, vannak olyan típusok, amelyek professzionális kezelést igényelnek. Ilyenek a perzsa szőnyegek.

Ezeknek a szőnyegeknek a színei növényi színezékekből készülnek, és ha víznek vagy vegyi anyagoknak vannak kitéve, károsodhatnak.

De a fenti típusnál maradva, ha amely közel 100 éves vagy annál is régebbi vintage szőnyeged van, és szeretnéd, hogy még hosszú ideig épségben megmaradjon, akkor is érdemes szakértőkre bízni a feladatot.

Forrásunk volt.


Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Panettone cukorbetegeknek

A kalács tésztája nagyon könnyű és laza annak ellenére. hogy tönkölyliszttel készült. Ünnep előtt pár nappal megsüthetjük, majd száraz, hűvös helyen konyharuhával letakarva ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...