Ilyen gyakran kéne mosni a sapkát, a sálat és a kesztyűt

Otthon Tippünkben eláruljuk, milyen gyakran kéne a szennyesben landolnia a sapkának, a kesztyűnek vagy a sálnak.

Talán ritkábban kerülnek ezek a téli ruhadarabok a mosógépbe, pedig ezeket is gyakran kell tisztítani, pont, mint a pólókat. Kissé érdekes, hogy a kesztyűt, a sapkát vagy a sálakat sokkal ritkábban tisztítjuk, mint a többi ruhadarabunkat, pedig ezek érintkeznek a legtöbbet a külvilággal.

Ilyen gyakran kéne mosni a sapkát, a sálat és a kesztyűt

Talán sokkoló lehet, de egy felmérés szerint az emberek 38%-a évente legfeljebb egyszer mossa ki a kabátját, 28% pedig ugyanígy tesz a sáljával.

Dr. Thomas A. Russo, a Buffalo Egyetem fertőző betegségek osztályának munkatársa azonban elárulja, hogy bár bizonyos kórokozók képesek ruhán keresztül fertőzni, ennek a kockázata igen alacsony annak ellenére, hogy a baktériumok akár hetekig is túlélnek így.

Persze ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy ne kéne őket tisztítani. A szakértők szerint a legjobb, ha a vegytisztítás után a szárítógépbe is belekerülnek, mert a hő semlegesíti a káros anyagokat.

Szezononként minimum 3-5 alkalommal mossuk a sapkát és a sálat, a kesztyűt pedig még gyakrabban, hiszen gyakran érintkeznek liftgombokkal, ajtókkal vagy metrófogantyúkkal.

A kesztyűk a legsebezhetőbbek, mert mindennel és bármivel érintkeznek

– magyarázza Dr. Irfan Hafiz, a Northwestern Medicine fertőző betegségek specialistája.

Sokan arra is érzékenyek, ha mások közel állnak hozzájuk, és, mondjuk, a sáljuk közelében köhögnek. Biztosan ne várjunk a mosással akkor, ha látható szennyeződés van a dolgainkon. „Kövessük a gyártó címkén található ajánlását – mondja Hafiz –, és ne rázzuk meg a ruhát, nehogy káros részecskék kerüljenek a levegőbe. A mosószer mellett fehérítőt is használhatunk, ami végképp megöl minden vírust.

A szakértő azt javasolja, hogy minden esetben kövessük a ruhadarab címkéjén található utasításokat, és ne rázzuk meg a ruhát, nehogy káros részecskék kerüljenek a levegőbe. A mosószer mellett fehérítőt is használhatunk, ami végképp megöl minden vírust.

Forrásunk volt.


Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...