Talán ritkábban kerülnek ezek a téli ruhadarabok a mosógépbe, pedig ezeket is gyakran kell tisztítani, pont, mint a pólókat. Kissé érdekes, hogy a kesztyűt, a sapkát vagy a sálakat sokkal ritkábban tisztítjuk, mint a többi ruhadarabunkat, pedig ezek érintkeznek a legtöbbet a külvilággal.
Talán sokkoló lehet, de egy felmérés szerint az emberek 38%-a évente legfeljebb egyszer mossa ki a kabátját, 28% pedig ugyanígy tesz a sáljával.
Dr. Thomas A. Russo, a Buffalo Egyetem fertőző betegségek osztályának munkatársa azonban elárulja, hogy bár bizonyos kórokozók képesek ruhán keresztül fertőzni, ennek a kockázata igen alacsony annak ellenére, hogy a baktériumok akár hetekig is túlélnek így.
Persze ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy ne kéne őket tisztítani. A szakértők szerint a legjobb, ha a vegytisztítás után a szárítógépbe is belekerülnek, mert a hő semlegesíti a káros anyagokat.
Szezononként minimum 3-5 alkalommal mossuk a sapkát és a sálat, a kesztyűt pedig még gyakrabban, hiszen gyakran érintkeznek liftgombokkal, ajtókkal vagy metrófogantyúkkal.
A kesztyűk a legsebezhetőbbek, mert mindennel és bármivel érintkeznek
– magyarázza Dr. Irfan Hafiz, a Northwestern Medicine fertőző betegségek specialistája.
Sokan arra is érzékenyek, ha mások közel állnak hozzájuk, és, mondjuk, a sáljuk közelében köhögnek. Biztosan ne várjunk a mosással akkor, ha látható szennyeződés van a dolgainkon. „Kövessük a gyártó címkén található ajánlását – mondja Hafiz –, és ne rázzuk meg a ruhát, nehogy káros részecskék kerüljenek a levegőbe. A mosószer mellett fehérítőt is használhatunk, ami végképp megöl minden vírust.”
A szakértő azt javasolja, hogy minden esetben kövessük a ruhadarab címkéjén található utasításokat, és ne rázzuk meg a ruhát, nehogy káros részecskék kerüljenek a levegőbe. A mosószer mellett fehérítőt is használhatunk, ami végképp megöl minden vírust.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: