Ideális esetben, ha egy recept hűtőben történő dermesztést, pihentetést vagy megszilárdítást kér tőlünk, a folyamatnak lassan, kellő idő alatt kell végbemennie. Éppen ezért nem szerencsés, ha időszűkében az agresszívabb mélyhűtőt használjuk a munka elvégzésére. Persze, így is sikerülhet és persze, jóval gyorsabban, azonban vannak abszolút hátulütői is a mélyhűtő használatának ezekben az esetekben. Lássuk, mik azok!
Egyenetlen hűtés
Csakúgy, mint a sütőnk, vagy akár a sima hűtőnk sem képes egyenletesen elosztani a hőt, a fagyasztóban is vannak hidegebb és még hidegebb pontok. Ehhez adjuk hozzá az extrém hőmérsékleteket és mit kapunk?
Egy vajas tésztát, melynek a külseje kőkeményre fagyott, míg a belseje puha, egy krémet, ami felül kásás, alul folyós ésatöbbi, ésatöbbi.
Míg a mélyhűtő tényleg elvégzi a dolgát abban, hogy gyorsan lehűti a meleg alapanyagokat, ételeket, sajnos cseppet sem egységesen teszi ezt, ami a későbbi munkafolyamatok során is okozhat majd galibákat.
Szerkezeti roncsolás
Sőt, ennél nagyobb károkat is okozhat a fagypont alatti hőmérséklet: nem minden élelmiszer bírja olyan jól a fagyasztást, mások utólag, a kiolvadás során szereznek komolyabb sérüléseket a szerkezetükben.
A tejtermékek például nehezen viselik a fagyot, csakúgy, mint a tojást tartalmazó krémek vagy a csokoládés mázak. És ez még csak a lista eleje… A mélyhűtőben történő gyors dermesztés a kikristályosodás, szemcsésedés, szétválás és egyéb állagbeli romlások melegágya hidegágya.
Túl jól végzett munka
Az is előfordulhat, hogy valamit túl hosszan bent felejtünk a fagyasztóban, ilyenkor pedig az eredeti problémánk teljesen ellentettjével állunk majd szembe, nevesen egy keményre fagyott tésztával, krémmel, amit újból hagyni kell majd felengedni.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több cikk a hűtőhasználatról: