A megfelelő ételtárolási szempontokat betartva egy-egy alapanyag vagy élelmiszer akár hetekig is eltartható a hűtőszekrényben. Ehhez szükséges az alacsony hőmérséklet, tisztán tartott üveg, doboz vagy más tároló és a nedvesség kontrollálása is. Akadnak azonban olyan élelmiszerek, amelyek a legnagyobb odafigyelés mellett is képesek idő előtt bepenészedni, megerjedni, megavasodni. Ismerjük meg ezeket, és ha esetleg a mi hűtőszekrényünkben is lapul valamelyik fogyasszuk el gyorsan, mielőtt meg talál halni.
Nézd meg galériánkban a meglepően hamar megromló élelmiszerek listáját!
6 élelmiszer, ami gyorsabban megromlik a hűtőben, mint hinnéd
Pesto
A boltban is csak szabadon, szobahőmérsékleten ül a polcon, tele van olajjal és gyakran só is kerül bele elég – ezek alapján mind azt hihetnénk, hogy a pesto a világ végezetéig eléldegél a hűtőnkben. Pedig a látszat csal, mégpedig két okból is: az egyik a sajt jelenléte a krémben, a másik pedig a folyamatos használat. Nyilván a tejtermék sokkal könnyebben romlandóvá teszi a pestót, legyen szó bazsalikomosról vagy aszalt paradicsomosról. A másik ok azonban leginkább már rajtunk múlik: amikor tésztát vagy szendvicset készítünk, gyakran visszanyúlunk koszos evőeszközzel az üvegbe, és a legtöbbször ez hozza el a pesto korai halálát.
Olajbogyó
Szintén átverhet minket sós levével (ami kiváló tartósító tulajdonságairól ismert), azonban az olajbogyó is nagyjából hasonló kategóriába a szavatosság terén a pestóval. No jó, ebben ugyan nincs egy szemernyi tejtermék sem, azonban ugyanolyan rosszul viseli, ha valamilyen külső kosz vagy egyéb szennyeződés kerül az üvegébe. Ráadásul gyakran nehéz észrevenni, hogy megtörtént a baleset, főleg egy nagyobb üveg olívánál.
Kígyóuborka
A friss zöldséget megvásárlást követően ajánlott, de felvágás után szinte kötelező hűtőszekrénybe helyezni. Ellenkező esetben a zöldség hamar megpuhul és gumissá válik – amire sajnos ugyanúgy képes a hidegben is, csak sokkal-sokkal lassabban. Éppen ezért fogyasszuk el pár napon belül a kígyót, vagy ha már nagyon mutatkoznának rajta az enyészet jelei, készítsünk belőle (a rossz részek eltávolítása után) egy nagy salátát.
Vaj
Ha megnézzük egy vaj csomagolását, meglepően távoli dátumot látunk majd rajta, ami a lejáratot jelöli. Egy olyan élelmiszerhez képest, ami tömény tejes zsír, egészen jól tartja magát, kivéve akkor, ha nem bánunk vele jól. A bolti csomagolásban hagyott, levegőnek kitett vaj hamarabb megavasodik, akkor pedig kétszer olyan gyorsan búcsút inthetünk neki, ha még össze is morzsázzuk. Ezekben az esetekben a vajtömb nem bírja tovább egy hétnél.
Margarin
Sajnos a növényi rokona sem jár jobban: csak azért, mert általában nem tartalmaz tejterméket, még nem lesz örökéletű, ugyanolyan könnyen eljárhat felette az idő, mint a vaj felett. A problémák okozói ugyanazok: megbontott, szakadt csomagolás, nem megfelelő tárolás, összemorzsázás. Figyeljük az árulkodó jeleket: a megszokottnál sárgább szín, avas szag.
Növényi tej
Szintén növényi, szintén hamarabb romlik, mint hinnénk: a különböző növényi tejek felbontás utáni élettartama nagyjából megegyezik a hagyományos tejével, sőt, gyakran rövidebb is annál. Külön figyeljünk a kókusz- és rizstejekre, ezek valamiért hajlamosabbak a korai romlásra, míg a zab és a mandula strapabíróbbak.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több élelmiszertárolási tipp és trükk: