Valószínűleg a hűtő nem tartozik a leggyakrabban tisztított helyek közé a konyhában, de a fagyasztó valószínűleg még ennél is kevesebb szeretetet kap. A konyhai higiénia, élelmiszerbiztonság és a készülék élettartamának meghosszabbítása érdekében azonban a fagyasztóra is figyelmet kell fordítani olykor a bűzös szagokhoz és keresztszennyeződések megelőzéséhez. De milyen gyakran érdemes vele foglalkozni és hogyan? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, hogy baktériummentesen és tisztán tartsd a fagyasztódat.
Milyen gyakran kell tisztítanod a fagyasztót?
Már sokat teszel fagyasztód tisztaságáért, ha rendszeresen eltávolítod a túlságosan régóta ott várakozó ételeket, de ezen felül az is fontos, hogy rendszeresen alaposan átsúrold az egészet. De mit jelent a rendszeres? Az a rossz hírünk van, ha sokat használod a fagyasztót – tehát szinte napi rendszerességgel – akkor ideális lenne hetente gyorsan áttörölni az egész fagyasztót, beleértve a polcokat és a sarkokat a baktériumok felhalmozódásának megelőzése érdekében. Nagyon-nagyon alapos mélytisztítására azonban elég, ha évente egyszer kerül sor.
Ennél gyakrabban akkor van értelme belevágni egy alapos tisztításba, ha például áramszünet volt vagy azt látod, hogy valami kifolyt a fagyasztóba.
Emellett mindenképpen nézd meg a hűtőszekrény kézikönyvét, hogy a te modelled igényel-e rendszeresebb takarítást.
Az alapos fagyasztótisztítás lépései
1. Távolítsd el az élelmiszereket és a polcokat
Kezd azzal, hogy kihúzod a fagyasztót a konnektorból, hogy leállítsd. Távolítsd el minden élelmiszert a fagyasztóból, a romlandó dolgokat helyezd egy hűtőtáskába vagy egy másik fagyasztóba, hogy a tisztítás ideje alatt hidegen tartsd őket. Ha a fagyasztóban jelentős mennyiségű jég gyűlt össze, hagyd nyitva az ajtót, hogy a jég elolvadjon.
2. Tisztítsd ki a fagyasztót
Miután a jég elolvadt, töröld fel a vizet rongyokkal, konyharuhákkal, törölközőkkel. Miközben várakozol, készíts tisztítóoldatot: ehhez keverj össze meleg vizet és mosogatószert egyenlő arányban. Egy szivacs segítségével alaposan töröld át az összes felületet, beleértve a polcokat, fiókokat és a fagyasztó falát is. A tisztítás után öblítsd le az összes felületet tiszta vízzel, majd töröld szárazra az egészet egy tiszta ronggyal.
3. Dobd ki a régi élelmiszereket
Mielőtt visszakapcsolnád a fagyasztót, győződj meg arról, hogy minden felület teljesen száraz, hogy megakadályozd a jégréteg újbóli kialakulását. Ezután válogasd át a fagyasztó tartalmát, és dobj ki mindent, ami lejárt, romlottnak tűnik, sérült a csomagolása, esetleg bejegesedett. Ha korábban nem tetted volna, mindenképpen címkézd fel a fagyasztóba kerülő élelmiszereket a lefagyasztás dátumával. Ez segít neked nyomon követni, mennyire friss az élelmiszer, és emlékeztet, hogy meddig tudod elfogyasztani.
További hasznos trükkök és tippek a konyhába: