Egyes baktériumfajok, mint például a Staphylococcus vagy a Bacillus cereus, toxinokat termelnek, amelyeket a magas főzési hőmérséklet sem pusztít el. Ha pedig egy meleg ételt több mint 2 órán keresztül szobahőmérsékleten hagysz, a baktériumok gyorsabban elszaporodhatnak benne.
Hasonló kockázatot hordoz az is, ha a maradékok lefedésére alumíniumfóliát használsz. Bármilyen szorosan is takarod le ugyanis az ételt, így nem tudod teljes mértékben légmentesen lezárni.
Ha jelen van a levegő, az lehetővé teszi a baktériumok tömeges elszaporodását
– figyelmeztet Lindsay Malone, a Cleveland Clinic dietetikusa.
Oké, de akkor mit tehetünk?
- Az ételeket mindig alacsonyabb mélységű, légmentesen zárható tárolódobozokban vagy műanyag zacskókban tárold, hogy felgyorsítsd a hűtési folyamatot, és távol tartsd őket a baktériumoktól.
- Ügyelj rá, hogy az elkészítésüktől számított 2 órán belül eltedd az ételeket a hűtőbe, mielőtt még a baktériumoknak esélyük lenne elszaporodni. Ez különösen fontos a hús- és tejtermékek esetében, melyek érzékenyebbek az ételmérgezést okozó mikrobákra.
- Ha egy étel 2 óránál tovább marad elöl, ne vállalj vele felesleges kockázatot!
Jegyezd meg!
Vannak olyan ételek, amelyeket viszont vétek hűtőbe tenni, ugyanis a hideg inkább ront az állagukon. Sem a paradicsomot, sem az uborkát nem érdemes hűteni. Az egzotikus gyümölcsök sem szeretik a hűtést, de azokat a zöldségeket se tegyük be, amelyek még nem értek meg.
A kenyérrel is kerüljük a hűtőt, az ugyanis ott hamarabb romlik meg. Inkább tartsuk papírzacskóban, vagy tekerjük kenyeres ruhába.
A krumplinak és a hagymának a kamrában van a helye, azok sem igényelnek hűtést. A fehér lisztet is a kamrában kell tárolni, esetében az fontos, hogy légmentesen zárjuk le a dobozát. A fűszerek közül a pirospaprika érzékeny a fényre és a hőre. Így, ha szeretnénk megtartani a minőségét, érdemes fénytől védve a hűtőben tartani, de nem a leghidegebb részében.
„Ha túl sok a maradék, a legokosabb dolog, ha egy adagot elraksz a hűtőbe, a többit pedig légmentesen zárható edényekben lefagyasztod” – tanácsolta a dietetikus. Erre a célra érdemes újrafelhasználható, üvegből, élelmiszer minőségű szilikonból vagy BPA-mentes műanyagból készült tárolóedényeket használni.
Szerző: Németh Orsi
Még több meglepő trükk és tipp: