Már minden zöldségespulton ott hevernek a sötétlila padlizsánhengerek és elképesztően olcsó áron kínálják magukat megvételre: az augusztus-szeptember igazi szezonja a tojásgyümölcsnek. Nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, csökkenti a koleszterinszintet, javítja az emésztést, fenolsavai védenek a szabad gyökök ellen, valamint rákellenes hatást is tulajdonítanak neki. Energiatartalma rendkívül alacsony, tíz dekában 25 kalória akad, így fogyókúrázóknak is nyugodtan ajánlható.
Nem az a kérdés, hogy mi mindent állíthatunk elő belőle, inkább mi az, amit még nem. Jó, fagyiként például még nem próbáltuk, de töltve, főzve, sütve, pürésítve egészen biztosan. Ez utóbbi padlizsánkrém formájában manifesztálódott, erről már mi is írtunk, semmi ördöngösség nincs benne, mégis az egyik legkedvencebb vacsoránk nyáron, pirítósra kenve, sok zöldséggel.
A padlizsánt megtölteni ugyanazt a metódust takarja nagyjából, mint a cukkini esetében: általában darált hússal történik vagy kizárólag zöldségekkel, besamellel, netán tejföllel, de mindenféle egyedi ötlet bevethető, házilag főzött, sűrű paradicsomszósz is jöhet.
A sült padlizsán persze szabad tűzön lesz a legfinomabb, kissé füstös ízt adva az ételnek. Ha karikára vágjuk, akkor serpenyőben, fűszerekkel is nagyon finom lesz, az olívaolaj különösen jót tesz a padlizsánnal. A keleti fűszerekre ugyanez igaz, nagyon jól illeszthetők a lila gyümölcs viszonylag semleges ízéhez, úgyhogy bevethető a római kömény, fahéj, koriander is bátran.
Másik javaslatunk a zakuszka, ami egy erdélyi, paprikával összesütött zöldségkrémet jelöl, s amit bátran el tudunk tenni dunsztolás után télire is. De a rakott padlizsánról sem érdemes elfeledkezni, a muszaka könnyen elkészíthető ebéd vagy vacsora bármikor.