Ezért nem válik el az őszibarack a magjától

Őszibarackot enni felér egy nyári programmal, már csak azért is, mert nagy élvezetet okoznak a lédús, formás gyümölcsök. Persze csak akkor, ha a felvágásuk nem egy rémálom. Mert a mag bizony okozhat nekünk fejfájást.

Az őszibarack vásárlása mindig egy nagy lutri: vajon jó szemeket választunk, elég édesek és lédúsak lesznek a gyümölcsök? A legnagyobb kérdés azonban mindig az, hogy el fog-e válni a gyümölcshús a kemény magtól, mert erre bizony abszolút nincsen garancia, és míg nyilvánvalóan nem a világ legnagyobb, első számú problémájáról van szó, azért okozhat némi bosszúságot egy makacs őszibarack. Nézzük, mitől ragad a mag!

Ezért nem válik el az őszibarack a magjától

Nem elég érett

Az egyik elsőszámú probléma az lehet, hogy az őszibarackunk még nem érett meg annyira, hogy a magját egyszerűen ki tudjuk szedni belőle. Amikor még tapintásra kemény a gyümölcs, akkor valószníű, hogy ezzel majd problémánk lesz a felvágás közben.

Már a vásárlásnál figyeljünk oda, hogy szép, érett, enyhén puha szemeket válasszunk ki. Persze a nagyon túlérett sem jó.

A még kemény barack is lehet finom, vagy esetleg, aki ezt szereti, ugyanúgy vágja fel, mint az éretettet. Egy éles késsel vágjuk körbe a magot, majd próbáljuk meg a kezünkkel eltekerni a két barackfelet. Ha nem mozdul, vágjuk még egyszer félbe a feleket, és a kés pengéjével segítsünk rá a szeletekre, majd ha az első már kijött, akkor vágjuk körbe a mag mentén a gyümölcshúst.

Nem magvaváló

Az is lehet, hogy egyszerűen csak olyan barackot vettünk, ami nem magvaváló fajta. Ezek a szemek akkor sem fognak könnyen engedni, ha tökéletesen éretten jutunk hozzájuk. Ennek semmi különösebb oka nincsen, csupán a növény fajtájából származó apró bosszúság. És nem is mindig tudjuk kikerülni, mert nem minden boltban és zöldségesnél tüntetik fel a különbséget.

Nem jó a technika

Végső soron sajnos nemcsak a barackon, hanem bizony rajtunk is múlhat a magozás sikere. Ha nem megfelelő technikát alkalmazunk, könnnyen szétnyomhatjuk a gyümölcsöt a kezünkben, aminek persze csak idegeskedés lesz a vége.

Ezért menjünk végig az alábbi lépéseken:

  • ha a barack túl kemény, hagyjuk még kicsit érni, amennyiben pedig túl puha, inkább végezzük egy tál felett a magozást, mert a túlérett darabok hajlamosak a szétesésre (így a tállal megmenthetjük a menekülő részeket is)
  • egy kis, éles pengéjű késsel dolgozzunk
  • a barackon alapból van egy kis mélyedés, érdemes ennek vonalán kezdeni a vágást
  • a gyümölcshúst vágjuk be egészen a magig, majd annak vonalát követve szeljünk tovább
  • határozottan csavarjunk egyet a két barackféltekén, és a gyümölcs szét fog válni

Darabos őszibarackdzsem

A befőzés időszakában vagyunk, én rendszeresen készítem ezt a lekvárt is, mert nagyon finom aromás, az elkészítése sem bonyolult, érdemes ezt is kipróbálni.

Zöldteás barackkrémleves

Bármilyen barackból is készítsünk krémlevest, a zöld tea nagyon fel fogja dobni! Egyszerűen víz helyett a teával öntsük fel a gyümölcsöt, és azzal főzzük össze. Érdemes jó ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekes, trükkös cikk:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...