Elgondolkodtató összefüggést találtak a vegetáriánus étrend és a depresszió között

Egy hatalmas metaanalízis eredményei alapján úgy fest, a vegetáriánus életmód összefügg a depresszió kialakulásával.

Korábbi kutatások is összekötötték már a depressziót a vegetáriánus étkezéssel, a most készült metaanalízis azonban sokkal több embert vizsgál, mint a korábbi kísérletek: összesen több mint 50 ezer ember adatait nézték át német kutatók, és megállapították, hogy tényleg van kapcsolat a mentális zavar és a húsmentes életmód között.

A Journal of Affective Disorders tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint szignifikáns a depresszió előfordulásának megugrása a vegetáriánusok körében a nem vegetáriánusokhoz képest.

A szakértők összesen 8057 vegetáriánus és 41832 húsevő adatait hasonlították össze, bár megjegyezték, hogy a kutatott személyek nagyrészt közel éltek egymáshoz, így a kutatás nem tekinthető túl változatosnak a résztvevők szempontjából. Összesen 13 olyan kutatást találtak, ahol a depresszió és a húsevés kapcsolatát vizsgálták, ezek alapján pedig elmondható, hogy statisztikailag meggyőző az összefüggés.

A kutatók azonban megjegyezték, hogy ez még nem azt jelenti, hogy a vegetáriánusok nagyobb veszélyben vannak, és szinte biztosan kialakul náluk a depresszió. Az ok-okozati összefüggéseket még mindig nem ismerjük, ráadásul a vizsgált kutatások sem tudtak ilyesmit kimutatni. Egyelőre az tűnik teljesen biztosnak, hogy valamilyen kapcsolat van a kettő között, de hogy pontosan tudni lehessen, milyen, további kutatásokra lesz szükség.

Még az is előfordulhat, hogy fordított a folyamat, és azok, akik depresszióval küzdenek, gyakrabban választják a húsmentes életmódot – hiszen egy depressziós ember sokkal egészségtudatosabbá válhat, esetleg több empátiát érez az állatok iránt.

A szakértők szerint a következő lépésnek egy nagyobb kutatásnak kellene lennie, de egyértelmű, hogy néhány ország előnyt élvez a már meglévő eredmények között. Ki kellene terjeszteni a kutatásokat több országra, és sokkal változatosabb alanyokat vizsgálni, hogy még egyértelműbb lehessen az összefüggés.

Forrásunk volt.


Cikkajánlónk hasonló témában:

Címlapról ajánljuk