A szezonális depresszió legfőbb megkülönböztető jele a hagyományos depresszióhoz képest az, hogy csak az év bizonyos szakaszában jelentkezik, egyébként minden tünete megegyezik vele. Szakemberek a szociális kapcsolattartást, a rendszeres testmozgást és az egészséges étkezést ajánlják a tünetek enyhítésére, az utóbbiban az alábbi élelmiszerek segíthetnek.
Sovány fehérjék
Fontos, hogy ne adjon még egy lapáttal a problémáidra az éhség, ezért figyelj oda arra, hogy eleget egyél akkor is, ha éppen semmihez nincs kedved (még talán az evéshez sem). A magas zsírtartalom azonban ilyenkor nem tesz jót a hangulatodnak, ezért inkább az olyan sovány fehérjéket válaszd, mint a csirkemell vagy a pulykamell.
Bogyós gyümölcsök
A stressz csak ront a depressziós tüneteken, a bogyós gyümölcsök pedig képesek lehetnek arra, hogy gátolják a szervezetben a kortizoltermelést, amit stresszhormonnak is nevezünk. Persze nincs olyan hatása, mint egy antidepresszánsnak, de ha rosszul érzed magad, segíthet egy kis gyümölcs a helyzeten.
Zab
Kutatások bizonyítják, hogy a zabban található folsav olyan hatásokat vált ki az agyban, ami javítja a hangulatot. Van némi tudományos bizonyíték arra is, hogy esetleg a szerotonintermelést segítheti elő, és a szervezet a folsavat használhatja ahhoz, hogy előállítja a hormont – de erre egyelőre mindent eldöntő bizonyítékok nincsenek. Az viszont biztosnak tűnhet, hogy a hangulatjavításban segíthet.
Étcsoki
Az étcsokiban található polyphenol egy antioxidánsféle, ami segít a hangulat javításában. Valójában nem is a csoki, hanem a kakaó a lényeg, így minél magasabb kakaótartalmút vásárolsz, annál jobb. Hasonló hatással van a főzött kakaó is, sőt, legfrissebb kutatások szerint még a memóriád is javulhat, ha rendszeresen fogyasztod.
Banán
A banánban triptofán található, ami segít természetes módon megnyugodni. Ezen kívül energiát is adhat a benne található természetes, cukorból érkező szénhidrátok miatt, a kálium pedig az agyadat táplálja. Ráadásul ez a gyümölcs tele van magnéziummal is, ami javítja az alvásminőséget, és csökkenti a szorongást - mindkettő nagyon fontos a szezonális depresszió esetében.
Pulykahús
A pulyka a magas fehérjetartalma miatt is nagyon fontos tápanyagforrás, de többek között ebben a húsfélében is található a triptofán nevű aminosavból, ami nyugtatóan hat a szervezetedre. Ezen kívül melatonin, azaz alvási ciklust irányító hormon is van benne – nem csoda, hogy egy kiadós pulykavacsora után nyugodt és fáradt leszel. Ha szenvedsz a szezonális depressziótól, egyél gyakrabban pulykahúst!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Így ismerhető fel az időskori depresszió - vedd észre időben!
Komoly probléma az idős emberek esetében, hogy a depresszió gyakran diagnosztizálatlan és kezeletlen marad, különösen, mert sokszor más tünetekkel jár, mint a fiatalabbaknál.
KesselÚjabb érv a mediterrán étrend mellett: segíthet a depresszió megelőzésében...
Azt eddig is tudtuk, hogy a déliek étrendje az egyik legegészségesebb, most egy újabb betegséggel kapcsolatban vizsgálták, hogy lehet-e megelőző hatása.
Bodon Judit dietetikusIrigység, álmatlanság, depresszió: így betegíthet meg a közösségi média anélkül,...
Ébredés után Facebook, napközben Instagram, elalvás előtt Twitter? Ha okosan használod a social médiát, kiszélesedhet a világ, de ha túlzásba viszed, meg is betegíthet.
Petrás GabriellaÍgy vészeld át a szezonális depressziót, ha még egy járványt...
Aki hajlamos rá, annak a szezonális hangulatzavar is éppen elég kihívást jelent, ahogy átváltunk az őszből a télbe, de most ráadásul egy világjárványt is a nyakunkba kaptunk. Az alábbi tippek segíthetnek átvészelni a helyzetet.
Stuth-Nagy Niki