Így lesz mindig omlós a vajas tészta, mindegy, hogy kézzel vagy géppel készíted

Piték alapjához, kekszekhez és más hasonló süteményekhez omlós tésztát kell készítenünk. Ezt megtehetjük kézzel vagy géppel is, azonban mindkét esetben vannak fontos szabályok, amiket figyelembe kell vennünk.

Az omlós vajas tészta akkor sikerül igazán jól, ha alaposan összemorzsoljuk a vajat a liszttel, azonban mégsem dolgozzuk túl. Ha eltaláljuk a tökéletes állagot, a tészta lemezes lesz és kellően porhanyós. Ezt az állagot azonban csak bizonyos lépések betartásával tudjuk majd elérni, attól függetlenül, hogy kézzel vagy géppel csináljuk az omlós vajas tésztát.

Így lesz mindig omlós a vajas tészta, mindegy, hogy kézzel vagy géppel készíted

Jéghideg hozzávalók

Az első és legfontosabb dolog, hogy a vaj, illetve a folyadék (tej vagy víz), amit használunk, mindig jéghideg legyen. A vízbe tehetünk jégkockát, hogy a konyhapulton is hideg maradjon, amíg fel nem használjuk.

A vajat akár egészben le is fagyaszthatjuk, és közvetlenül a lisztbe reszelhetjük, amikor eljön az ideje. Így fog a legkevésbé megolvadni, amikor dolgozunk vele.

Kézzel készült tészta

Amikor kézzel morzsoljuk össze a lisztet a vajjal, a kulcs a gyorsaság és a határozottság. Érdemes két kézzel nekiesni a tésztának, mert így gyorsabban végzünk a feladattal, kevésbé olvasztjuk meg a vajat.

Csak addig morzsoljuk, amíg olyan állaga nem lesz, mint a nedves homoknak. Nem baj, ha egy-két közepes darab marad benne, a lényeg annyi, hogy egyenletes legyen a vaj eloszlása.

A folyadékot nem tudjuk teljesen pontosan kimérni, mert minden alkalommal máshogy viselkedik a tészta. Ez függhet a liszttől, a vajtól, a konyha hőmérsékletétől is. Ezért fokozatosan adagoljuk a vizet vagy tejet, és ha azt látjuk, hogy kezd összeállni a tészta, ne adjunk hozzá többet.

Soha ne gyúrjuk a tésztát: csak addig dolgozzunk vele, amíg össze nem áll. Utána mehet pihenni a hűtőbe, ahol szilárdul benne a vaj, könnyebb lesz kinyújtani.

Géppel készített tészta

A konyhai robotgépes módszerről sokan azt hiszik, hogy egyszerűbb, mert elkerülhetjük vele a tészta túldolgozását, és azt is, hogy a kezünk melegétől felolvadjon a vaj.

Ez bármennyire szép gondolat, sajnos nem teljesen igaz. Mivel nem érezzük a kezünkön, hogyan változik a tészta állaga, hajlamosak lehetünk túl sokat keverni. Ráadásul minél tovább használjuk a gépet, egyre jobban felmelegszik, ami veszélyes lehet a vajra.

Epres-rebarbarás rácsos pite

A rebarbara és az eper a piték Stan és Pan-ja: biztos működnének külön is, de minek szétválasztani őket, olyan jó amikor az édes eperíz mellett megbújik a rebarbara visszafogott ...

Rákóczi-túrós piteformában

A Rákóczi-túrós az egyik legautentikusabb magyar sütemény gyerekkorunk egyik nagy slágere, a Rigó Jancsi, a mignon és a dobostorta mellett. Magas és pompázatos tojásfehérjehab, édes ...

Kerüljük a folyamatos aprítást: a gép gombját rövid ideig, pár másodpercig nyomjuk le, engedjük el, és így tovább. Közben folyamatosan figyeljük, mennyire morzsolódott el a vaj. Ha elértük a „nedves homok” állagot, hagyjuk abba az aprítást.

A gép előnye, hogy úgy adagolhatjuk a tésztához a folyadékot, hogy a munka nagy részét az aprító végzi helyettünk. Mivel az első fázis alatt nem dolgoztuk túl a lisztet, most feljebb kapcsolhatunk egy szinttel: folyamatos keverés mellett csorgassuk a folyadékot a tésztához.

Nagyon gyorsan össze fog állni – amikor úgy látjuk, hogy már nincsenek különálló, száraz darabok, azonnal kapcsoljuk ki a gépet. A tésztát borítsuk ki, kissé formázzuk meg, és irány a hűtőszekrény!

Omlós citromos keksz

Ha váratlan vendégek érkeznek, akkor mindig ezt a receptet kapom elő, hiszen általában van otthon hozzá minden. A citromot kedvünk szerint bármilyen más ízesítéssel variálhatjuk. Ebből ...

Ha még többet olvasnál a HÚSBAVÁGÓ kampányunkról, nézd meg főszerkesztőnk levelét, vagy kövesd a Nosaltyt itt, a FacebookonInstagramonYouTube-on vagy a Viberen a húsmentes hét kapcsolódó tartalmaiért!


Süss velünk tökéletes süteményeket:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...