Ízesítsd kedvedre az omlós vajas tésztát, mutatjuk, hogyan

A legjobb dolog az omlós tésztában, hogy elég egyszer megtanulnunk az alapreceptjét, mert utána bármilyen, de tényleg bármilyen receptben bevethetjük. Ehhez persze nem árt majd némi finomhangolás, például az ízesítés terén.

Mindegy, hogy pitét, kekszet vagy kis kosárkákat készítünk, azok alapja az esetek nagy részében vajas, omlós tészta lesz. A legegyszerűbb recept szerint a tészta lisztből, sóból, vajból és jéghideg vízből áll össze. Persze ahhoz, hogy kényünk-kedvünk szerint használhassuk ezt az alapreceptet, meg kell tanulnunk különböző módokon ízesíteni, hogy az omlós tésztából születhessen sajtos keksz, kakaós pite vagy éppen diós sütemény is.

Ízesítsd kedvedre az omlós vajas tésztát, mutatjuk, hogyan

Az alaprecept dinamikája

Önmagában nem egy túl bonyolult feladat az omlós tészta elkészítése: amennyi lisztet használunk, annak a felét kell hozzáadnunk vajból, fontos, hogy ez jó hideg legyen, ne olvadjon meg. A kockákat az ujjainkkal kell elmorzsolnunk a lisztben, ilyenkor a zsiradék eloszlik a tésztában, később, sülés közben majd lemezeket alkot, ettől lesz olyan porhanyós a sütemény. A tésztagombócot kevés jeges víz hozzáadása hozza össze, ami aztán (egy rövid pihentetés után) készen is áll a felhasználásra.

Amikor a vaj hideg, nem ad ki sok nedvességet magából, így nem hidratálja túl a tésztát, nem aktiválja a lisztben lévő glutént, tehát végső soron nem teszi rágóssá, gumissá a kisült finomságokat.

Mindezeket érdemes szem előtt tartanunk, amikor elkezdünk babrálni az omlós tésztával: figyeljünk a száraz alapanyagok és a vaj arányára (2:1), arra, hogy ne kerüljön túl sok nedvesség a tésztába, nehogy elveszítse porhanyós állagát.

A száraz hozzávalók ízesítése

A legegyszerűbben úgy ízesíthetjük az omlós tésztát, ha a liszt egy részét kicseréljük valami másra. Természetesen csak olyan alapanyagokat használhatunk, amelyek szintén „szárazak” és hasonlóan viselkednek, mint a liszt.

További lehetőség, hogy nem veszünk el a lisztből, csupán ízesítjük azt (ez a legtöbbször sós recepteknél fordul elő), ilyenkor még könnyebb dolgunk lesz az elkészítés során.

Sós irányba elindulva használhatunk: bármilyen szárított fűszert, finomra darált olajos magvakat (a liszt egy részének helyében). Édes receptekben pedig némi porcukrot (ne túl sokat), kakaóport, „édes” fűszereket és természetesen olajos magvakat itt is.

A kiegészítő alapanyag soha ne legyen több, mint az összes száraz hozzávaló súlyának fele (tehát ha alapból 250 gramm lisztet használnánk, maximum 125 gramm darált diót tegyünk a tésztába).

A nedves hozzávalók ízesítése

Óvatosan ugyan, de hozzányúlhatunk a recept másik feléhez is, a nedves hozzávalókhoz. A vajjal azért bánjunk óvatosan, mert erre szükség van az omlós szerkezet kialakításához, ha csökkentenénk a mértékét, a porhanyósság is satnyulna.

A vaj egy részét lecserélhetjük valamilyen zsírosabb sajtra (lehet félkemény vagy lágy is, a lényeg, hogy zsíros legyen), ha kellemesen pikáns, karakteres ízt adnánk a tésztánknak.

Ahogy a vizet is pótolhatjuk tejjel, tejszínnel, csak arra figyeljünk mindig, hogy ezek a folyadékok is jó hidegek legyenek, ne szóljanak bele a tészta kémiájába.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai tipp vár rád itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek