Így kötheted össze a konyhai spórolást a bolygóvédelemmel

2023-ban egyre nagyobb nyomásként élhetünk meg két (sajnos egyáltalán nem pozitív) dolgot: az egyik a folyamatos drágulás, a másik pedig a bolygónk továbbra sem javuló helyzete. De mi a kapcsolat ezek között? Nem borzasztóan drága zöld-öko-bio-mentes módon főzni és étkezni? A Januári Fogadom sorozat utolsó részében kiderül.

Ha mostanában néha teljesen elmegy a kedvünk a főzéstől, vagy elveszítjük a motivációnkat a konyhában, ne magunkat okoljuk. Egy olyan helyzetben, amikor még az alapvető élelmiszerek is szinte luxusnak számítanak, minden vásárlás fejben számolgatós, fogszorítós, kellemetlen „élmény” lesz. Érezhetjük úgy, hogy lehetetlen megélni a pénzünkből, ilyenkor pedig automatikusan háttérbe szorul minden más szempont: a kreativitás, a változatosság, a környezettudatosság. Kinek van erre pénze? Nos, nekünk lehet, ha megtanuljuk a spórolást és a „zöldséget” összekötni. Ki tudja, bónuszjutalomként talán még a kreativitásunk is visszatér majd.

Így kötheted össze a konyhai spórolást a bolygóvédelemmel

Hogyan lehet a bolygóvédelem olcsó?

Elsősorban szemléletváltásra van szüksége annak, aki ötvözni szeretné a két dolgot. Szerencsére ennek során rájöhetünk, hogy már eddig is egész sok mindent tettünk a környezetért, miközben nem költöttünk rá vagyonokat.

A vásárlási, főzési és ételfelhasználási szokásainkat kell megvizsgálnunk ahhoz, hogy egy járható, zöld és költséghatékony utat találjunk.

5 perces csicseriborsós wrap

A tortillalapba tekert finomságok mindig ott virítanak a gyors és egyszerű ételek listáján. Ez most is így van, mindössze 5 percet vesz igénybe a recept. Ráadásul teljesen vegán módon ...

Ökospórolás a mindennapokban

  • Maradjunk szezonálisak: az éppen aktuálisan termő zöldségek és gyümölcsök mindig olcsóbbak lesznek, mint a szezonon kívüliek. Egyre többen visszaállnak a természet forgását követő, ciklikus főzésre, ami ugyan korlátozónak tűnhet, mégis rengeteg kreativitás fér bele. Ugyanis, amikor csak adott alapanyagokkal dolgozhatunk, akarva akaratlanul elő fogjuk venni azokat a recepteket és ötleteket, amelyek egy kis színt visznek az életünkbe.
  • Maradjunk hazaiak: ez a szemlélet valahol az előzőhöz köthető, hiszen egyes termékek esetében a szezonalitás együtt jár a hazaisággal. A globális ellátóláncnak köszönhetően ma már bármilyen alapanyagot bármikor meg tudunk venni, ez azonban, bármennyire pozitívan hangzik, mégsem jó. Az itthon is elérhető zöldségek és gyümölcsök mindig megbízhatóak, és sokszor olcsóbbak is.
  • Csökkentsük a húst: az általános drágulás talán még költségesebbé tette az amúgy is drága húsféléket. Annak ellenére, hogy a zöldségek ára is emelkedett, továbbra is olcsóbban megúszhatjuk a főzést, ha több húsmentes napot beiktatunk. Használjunk sok hüvelyest, filléres gyökérzöldségeket, együnk sok gabonát is.
  • Válasszuk a csomagolásmentes opciót: lehet, hogy többen leszoktunk az utóbbi időben a kifejezetten csomagolásmentes boltokban való vásárlásról, hiszen ezek korábban is egy kicsit költségesebbek voltak egy átlagos szupermarketnél. És míg eddig sokunknak megengedhető volt a bolygóbarát vásárlás, most már nem biztos, hogy ez így van. De ne feledjük, az egyszerű élelmiszerboltokban is minimalizálhatjuk a csomagolások hazavitt mennyiségét. Vigyünk magunkkal zsákot/zacskót a pékárunak, zöldségnek, gyümölcsnek, vegyünk inkább üveges, konzerves termékeket a papír és műanyag helyett. Ez utóbbi kettőt pedig (ha mégis került a kosárba) gyűjtsük otthon szelektíven.
  • Ne pazaroljunk: sokszor megfeledkezünk róla, hogy nemcsak a műanyaggal van a probléma, hanem a szemét önmagában rossz dolog. Legyen szó bármilyen hulladékról. Éppen ezért minimalizáljuk az élelmiszerhulladékot is a konyhánkban: komposztáljuk, ami komposztálható, és használjunk fel mindent azelőtt, hogy lejárna vagy megromlana.

Ezzel rengeteget spórolhatunk, hiszen olyan dolgokból fogunk főzni, amelykért egyszer már fizettünk, és amelyek ellenkező esetben a kukában landolnának (a pénzünkkel együtt).

Maradékmentő sonkás-sajtos krokett

Soha, de soha ne dobjátok ki a maradék burgonyapürét! Megmutatjuk a legjobb felhasználási módját egy gyors és egyszerű recepttel. Mindenképp próbáljátok ki, akár sima törtburgonyás ...

Egyszerű bableves

Ha olcsón szeretnénk egy szívmelengető levest a téli napokra, akkor ez az egyszerű bableves egy szuper választás.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Meríts inspirációt a főzéshez innen is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...