Így kötheted össze a konyhai spórolást a bolygóvédelemmel

2023-ban egyre nagyobb nyomásként élhetünk meg két (sajnos egyáltalán nem pozitív) dolgot: az egyik a folyamatos drágulás, a másik pedig a bolygónk továbbra sem javuló helyzete. De mi a kapcsolat ezek között? Nem borzasztóan drága zöld-öko-bio-mentes módon főzni és étkezni? A Januári Fogadom sorozat utolsó részében kiderül.

Ha mostanában néha teljesen elmegy a kedvünk a főzéstől, vagy elveszítjük a motivációnkat a konyhában, ne magunkat okoljuk. Egy olyan helyzetben, amikor még az alapvető élelmiszerek is szinte luxusnak számítanak, minden vásárlás fejben számolgatós, fogszorítós, kellemetlen „élmény” lesz. Érezhetjük úgy, hogy lehetetlen megélni a pénzünkből, ilyenkor pedig automatikusan háttérbe szorul minden más szempont: a kreativitás, a változatosság, a környezettudatosság. Kinek van erre pénze? Nos, nekünk lehet, ha megtanuljuk a spórolást és a „zöldséget” összekötni. Ki tudja, bónuszjutalomként talán még a kreativitásunk is visszatér majd.

Így kötheted össze a konyhai spórolást a bolygóvédelemmel

Hogyan lehet a bolygóvédelem olcsó?

Elsősorban szemléletváltásra van szüksége annak, aki ötvözni szeretné a két dolgot. Szerencsére ennek során rájöhetünk, hogy már eddig is egész sok mindent tettünk a környezetért, miközben nem költöttünk rá vagyonokat.

A vásárlási, főzési és ételfelhasználási szokásainkat kell megvizsgálnunk ahhoz, hogy egy járható, zöld és költséghatékony utat találjunk.

Ökospórolás a mindennapokban

  • Maradjunk szezonálisak: az éppen aktuálisan termő zöldségek és gyümölcsök mindig olcsóbbak lesznek, mint a szezonon kívüliek. Egyre többen visszaállnak a természet forgását követő, ciklikus főzésre, ami ugyan korlátozónak tűnhet, mégis rengeteg kreativitás fér bele. Ugyanis, amikor csak adott alapanyagokkal dolgozhatunk, akarva akaratlanul elő fogjuk venni azokat a recepteket és ötleteket, amelyek egy kis színt visznek az életünkbe.
  • Maradjunk hazaiak: ez a szemlélet valahol az előzőhöz köthető, hiszen egyes termékek esetében a szezonalitás együtt jár a hazaisággal. A globális ellátóláncnak köszönhetően ma már bármilyen alapanyagot bármikor meg tudunk venni, ez azonban, bármennyire pozitívan hangzik, mégsem jó. Az itthon is elérhető zöldségek és gyümölcsök mindig megbízhatóak, és sokszor olcsóbbak is.
  • Csökkentsük a húst: az általános drágulás talán még költségesebbé tette az amúgy is drága húsféléket. Annak ellenére, hogy a zöldségek ára is emelkedett, továbbra is olcsóbban megúszhatjuk a főzést, ha több húsmentes napot beiktatunk. Használjunk sok hüvelyest, filléres gyökérzöldségeket, együnk sok gabonát is.
  • Válasszuk a csomagolásmentes opciót: lehet, hogy többen leszoktunk az utóbbi időben a kifejezetten csomagolásmentes boltokban való vásárlásról, hiszen ezek korábban is egy kicsit költségesebbek voltak egy átlagos szupermarketnél. És míg eddig sokunknak megengedhető volt a bolygóbarát vásárlás, most már nem biztos, hogy ez így van. De ne feledjük, az egyszerű élelmiszerboltokban is minimalizálhatjuk a csomagolások hazavitt mennyiségét. Vigyünk magunkkal zsákot/zacskót a pékárunak, zöldségnek, gyümölcsnek, vegyünk inkább üveges, konzerves termékeket a papír és műanyag helyett. Ez utóbbi kettőt pedig (ha mégis került a kosárba) gyűjtsük otthon szelektíven.
  • Ne pazaroljunk: sokszor megfeledkezünk róla, hogy nemcsak a műanyaggal van a probléma, hanem a szemét önmagában rossz dolog. Legyen szó bármilyen hulladékról. Éppen ezért minimalizáljuk az élelmiszerhulladékot is a konyhánkban: komposztáljuk, ami komposztálható, és használjunk fel mindent azelőtt, hogy lejárna vagy megromlana.

Ezzel rengeteget spórolhatunk, hiszen olyan dolgokból fogunk főzni, amelykért egyszer már fizettünk, és amelyek ellenkező esetben a kukában landolnának (a pénzünkkel együtt).

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Meríts inspirációt a főzéshez innen is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk