Olajbogyó-határozó: mi fán terem a Kalamata, a Liguria vagy a Manzanilla

Az ízletes mediterrán csemege, az olajbogyó könnyen összezavarhat bennünket, hiszen többféle színben és formában is kapható. A legismertebb fajtákkal ismerkedhetünk most meg.

A különböző olajbogyófajták világa elsőre zavarosnak tűnhet. Belebonyolódunk, hogy a fekete vagy a zöld, a magozott vagy az egész a jó választás, az olasz és francia nevekről nem is beszélve. Szerencsére pár mondatban össze lehet foglalni, hogy mi választja el egymástól a különböző olajbogyófajtákat.

Olajbogyó-határozó: mi fán terem a Kalamata, Liguria és Manzanilla

Zöld és fekete

Leggyakrabban ezekkel a színekkel találkozhatunk. Az eltérést a szüret ideje okozza: a zöld bogyókat éretlenül szedik le, míg a feketék az érett termései a fának.

A zöld olíva íze kesernyés, ezért kell mindenképpen valamilyen pácban eltenni, hogy fogyasztható legyen. Ennek különböző módszereiről később.

További eltérés a két verzió közt, hogy a fekete olajbogyó terméseiben több olaj van, nyilván ez a hosszabb érési folyamatnak köszönhető. Ezért általában húsa puhább, míg a zöldeké roppanós és kemény.

Caponata

Ez egy tipikus szicíliai előétel. Amikor ott voltunk nagyon sokszor ettük a vacsorához előételként. A recept egy eredeti szicíliai szakácskönyvből származik.

Magozott és egész

Mérettől függően a bogyókat ki szokták magozni. Elsősorban a nagyobbakat, hiszen azoknak több húsa marad, a kicsiket egyben hagyják.

A magozás következtében kialakult lyukat általában valamilyen paprikával tömik be: ez lehet csípős vagy csemege. Vannak persze ínyenc fajták is: a mandula, krémsajt vagy szardella is gyakori töltelék.

Salátákban érdemes magozatlan bogyókat használni, mivel ezek nyersen sokkal finomabbak. Amikor kevésbé fontos az állag, egyedül az olíva jellegzetes ízére van szükségünk (például, krémekben, ragukban), jó lesz a lyukas is.

Pácolt és olajos

Mind az érett, mind az éretlen olajbogyókat valamilyen módszerrel tartósítani kell. Ez kellemes ízt ad nekik, és biztosítja, hogy hosszabb ideig elállnak.

Lehet érlelni olajban, vízben, sóoldatban és száraz sóban is: a végeredmény minden esetben más és más lesz. A folyamat tarthat pár napig, de akár több hónapig is. Minél tovább pácolódik az olajbogyó, annál komplexebb íze lesz.

Zöld fajták

A legismertebb zöld fajta Manzanilla névre hallgat. Közepes méretű, spanyol származású olíva, amit általában kimagozva és paprikával töltve forgalmaznak. Sóoldatban érlelik.

A Gordal nevű, szintén spanyol fajta is ismerős lehet: a kövér, húsos szemeket rendszeresen egészben árulják.

Fekete fajták

A fekete olajbogyók nagy része Olaszországból érkezik hozzánk: a Liguria halványabb, inkább mélybarna színű, mandula alakú termés. Egészben kapható, gyakran a szárával együtt. Sóoldatban érik, húsa puha, íze élénk.

A Gaeta különleges módon készül: száraz sóban érlelik, ami kiszívja belőle a nedvesség nagy részét. Ettől ráncos bőre és erőteljesebben sós íze lesz. Hogy ne legyen túl száraz, olajban teszik el üvegekbe.

A legismertebb fekete olajbogyó pedig Görögországban terem: a Kalamata teljesen érett termés, ezért színben sötétlila, ízben nagyon gazdag. Azért szeretik olyan sokan, mert magja viszonylag kicsi és könnyen elválik a húsától.

Bármelyiket választjuk, nem fogunk csalódni. A kis ízbombák magukban hordozzák a mediterrán országok napfényét és hangulatát.

Olajbogyós-chilis fetakrém

Friss, ropogós héjú kenyérre halmozva remek vacsora vagy borkorcsolya. Szintén Starfokker receptje:-). (Az én verziómba fokhagyma helyett metélőhagyma került, bazsalikomot pedig nem ...

Paradicsomos-sáfrányos garnéla

Gyors és egyszerű garnélareceptet mutatunk, aminek bárki bátran nekiállhat, még akkor is, ha előtte sosem próbálkozott tengeri herkentyűkkel. Itt ugyanis a szósz önmagában is isteni, a ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


A kamra kötelező darabjai:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...