Sok minden félrecsúszhat az olajban sütés közben, mondhatni nem a legstresszmentesebb konyhai folyamat ez. Ha nem elég meleg a zsiradékunk, az is sok galibát okoz, de ezen ugye könnyen javíthatunk (további melegítéssel). Azonban, miután túlhevítettük az olajat, a várakozáson kívül sok minden mást nem nagyon tudunk tenni. Azért, hogy ne égjen minden oda azonnal, tanuljuk meg felismerni, mikor forrósodott túl a zsiradékunk, hogy ezzel is könnyebb legyen az olajban sütés.
Füstöl
Nem véletlenül létezik a „füstpont” kifejezés az olajak esetében: ez jelenti azt a hőmérsékletet, amely után a zsiradék túlhevül, és elkezd égni. A név kötelez, ugyanis a túl forró olaj enyhe füstölésbe kezd.
Ne számítsunk hatalmas, szürke fellegekre, inkább egy illékony, halovány „gőzölgésre”, valamint intenzív, olajos szagra.
Elsötétül
Észrevehettük már, hogy a használt olaj színe jóval sötétebb, mint a frissé. Ez ugyan nagyrészt a benne maradt apró részecskék miatt történik, de a túlhevítés is hozzájárulhat.
Amikor melegítjük a zsiradékot, akkor is elcsíphetjük ezt a színváltozást, főleg, ha világos színű fazekat használunk. Nem drasztikus sötétedésről van szó, de a túlhevített olaj határozottan mélyebb árnyalatú. Ilyenkor ne süssünk benne, várjunk egy keveset, amíg hűl.
Buborékol
Az olaj vad habzásba és bugyborékolásba kezd, amikor bármit elkezdünk benne sütni, de nem csak ilyenkor láthatunk apró „szemeket” benne. Mivel a fazekunk sosem teljesen makulátlan és tiszta, lesznek benne apró szemcsék vagy pár csepp víz, ami a túlhevült olajban buborékokat képez majd.
Persze, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, bármikor bevethetjük a jó öreg fakanalas trükköt: ha beledugjuk a nyelét, és túl agresszívan habzik, akkor már nagyon forró az olaj.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tipp, amit érdemes megfogadni: