A PLOS Medicine tudományos folyóiratban publikált tanulmányból kiderül, amit eddig is sejteni lehetett: a tipikusan nyugati étrend nagyon egészségtelen, és törekedni kellene az optimális, vagyis a fenntartható, egészséges étrend betartására. A kutatásból kiderült, hogy ez akár 6-13 évvel is meghosszabbíthatja az ember várható élettartamát.
A kutatók megvizsgálták a tipikus nyugati étrendet, ami nagyrészt vörös és feldolgozott húsokból, hozzáadott cukorból, cukros italokból és finomított szénhidrátokból áll. Nyilvánvalóan ez némileg túlzó, és nem minden nyugati ember él így, de ahogy a mediterrán diétának, ennek is egy életstílusból származik a neve. Ezután összehasonlították ezt a tipikus étrendet az „optimális” diétával, amely sokkal kevesebb vörös húsból és feldolgozott élelmiszerből áll, és jelentősen gazdagabb teljes kiőrlésű gabonákban, hüvelyesekben, diófélékben, halban, gyümölcsökben és zöldségekben.
A kutatók azt találták, hogy ha valaki 20 évesen áttér a tipikus nyugati étrendről az optimális étkezési módra, akkor várható élettartama 10-13 évet nőhet.
A legjobb eredmények akkor születtek, amikor az emberek viszonylag fiatalon álltak át a helyes táplálkozásra, de az idősebb generációknak sem késő a váltás. A tanulmány azt is megállapította, hogy ha egy személy 60 évesen váltana, akkor is potenciálisan 8-9 évvel hosszabbá válna a várható élettartama.
Még több az egészséges életmódról: