A nyers zöldségek fogyasztása amellett, hogy nagyon egészséges, egy szörnyen gyors és maceramentes ételkészítési forma, rengeteg színes kísérletezési lehetőséggel. Pikk-pakk összehozhatunk egy tálat ebédre vagy vacsorára, főzés nélkül, tápláló alapanyagokból. Ha eddig ódzkodtunk a nyers zöldségektől, ezután biztosan jobb szemmel nézünk majd rájuk.
Főzés helyett építkezés
Ahhoz, hogy egy tényleg tápláló és teljes értékű fogást hozzunk létre nyers zöldségekből, némi tervezésre és egy megbízható „alaprajzra” lesz szükségünk. De semmi pánik, nem kell mérnöki diploma a dologhoz, csak egy kevés odafigyelés.
A nyers zöldséges tálunk négy szintből fog állni: alapból, a különböző zöldségekből, szószból és extrákból.
A zöldségek válogatása
Mivel nem főzünk, oda kell figyelnünk, hogy ne essünk az unalom csapdájába a nyers zöldségekkel. Szedjünk össze legalább ötfélét (amit éppen otthon találunk, persze be is vásárolhatunk külön), hogy több eltérő szín, íz és forma legyen.
A nyersen fogyasztható zöldségek kategóriájába tarozik:
- répa, fehérrépa, karalábé, szárzeller
- cékla, retek, uborka, paradicsom, cukkini
- konzerv hüvelyesek
- káposzta, kel, saláta, leveles zöldek
Vágjuk őket különféle formájú és alakú darabokra (persze a méret nagyjából egyezzen): hosszú csíkokra, kis kockákra, karikákra.
Adjunk neki alapot
Az alap szintén valamilyen főzés nélküli, hideg hozzávaló legyen. A másnapos gabona tökéletes választás, ez kellő tápértéket ad az ételnek. De megágyazhatunk a zöldségeknek valamilyen krémmel is: hummusszal, padlizsánkrémmel, esetleg egyszerű natúr túrókrémmel.
Mint a házaknál, itt is igaz, hogy ha kihagyjuk az alapot, összeomlik az egész építmény. A nyers zöldségek önmagukban nem érnek fel egy rendes étkezéssel, kell valami alájuk, hogy jól lakjunk a tállal.
Öntsük le szósszal
A zöldségeket alulról támogatja a gabona vagy a krém, felülről pedig szinte „tetőt” emelünk rájuk egy öntettel, szósszal. Ez lehet egy egyszerű vinaigrette is olajból, ecetből vagy citromléből és néhány fűszerből.
Emelhetjük a téteket egy joghurtos vagy tejfölös mártással, esetleg paradicsomszósszal is. A lényeg, hogy nagyjából illeszkedjen a tál többi ízéhez (elsősorban az alap fűszerezéséhez).
Tegyük változatossá
Befejezésként adhatunk a zöldségtálhoz néhány textúrában izgalmas extrát: ropogósságot hozhatunk bele (pirított magvakkal, pirított hagymával), vagy savanyú ízeket (csalamádéval, ecetes hagymával), esetleg némi hőt (chiliszósszal vagy hegyes erőssel).
A lényeg, hogy változatos legyen az étel, az elkészítés pedig élvezetes. Építsünk nyers zöldségtálat, jó étvágyat mindenkinek!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Gyors ötletek, megoldások reggelire, ebédre, vacsorára: