Pollen-étel szindróma vagy más néven szájüregi allergia a neve annak a furcsa érzésnek, amit a nyers gyümölcsök (egyeseknél zöldségek is) okoznak az evés pillanatában. Sokunknak lehet zavaró és idegesítő ez, mert gyakorlatilag egy frissen mosott alma, barack, néhány kocka görögdinnye, szőlő, kivi, cseresznye, meggy, bármi kiválthatja. A jelenséggel egészen az elmúlt tíz évig nem nagyon foglalkoztak, aztán néhány kutató megfejtette a nyers gyümölcsök okozta viszkető-égő reakciót.
Nem klasszikus allergia
Minden tavasszal és nyáron előjövök a szeretteimnek a már biztosan idegesítő szónoklással. „Mondjátok meg, hogy miért van az, hogy a tengerimalac és a ló szőrén kívül szinte mindenre allergiás vagyok és akkor még a lédús gyümölcsök spontán harapásától is félnem kell, mert úgy érzem magam egy kajszi vagy egy nektarin befalása után, mint akinek csalánnal verték el a száját?”
Ők rángatják a vállukat, sajnálgatnak, allergiát kiáltanak, vagy antihisztaminnal kínálnak és csóválják a fejüket, hogy ez tényleg abszurd.
Már megszoktam, de elfogadni azért nehéz. Nem fog feldagadni a torkom és köhögőroham sem jön rám, de sajnos kapar a torkom, viszket a szájpadlásom és megdagad az ajkam a gyümölcsevés után. De kutyaharapást szőrivel, a kedvenc gyümölcseimről biztos, hogy nem fogok lemondani pár perc kellemetlenség miatt, vállalom a béna érzést. Nem tudom, miért van, mert kivételesen rájuk nem mutatott ki allergiát egyik teszt sem… szóval nehezen, de elfogadom ezt a helyzetet.
A furcsa jelenség megfejtése
Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia elmúlt 10 évének kutatása viszont egészen konkrétan megfejtette ezt a jelenséget, ami egyáltalán nem egyedi, sőt, minden pollenre allergiás embernél jelentkezhet. Kinél erőteljesebben, kinél enyhébben. Minden esetben nyers gyümölcsökről beszélünk és bizony allergiaszezonban, a pollenek terjedésének idején egy enyhébb keresztallergiát okoznak, aminek pollen-étel szindróma vagy más néven szájüregi allergia a neve.
Ez azért történik, mert egyébként is nagy a levegőben a szálló pollenek koncentrációja, és ezekben a gyümölcsökben van olyan fehérje, ami kísértetiesen hasonlít a pollenre, vagyis a szervezet úgy detektálja, hogy ezek a fehérjék pollenek lesznek. Hogy reagál? Egyből mutatja a jeleket, mintha allergiáról lenne szó. Pedig valójában ez nem is allergia, csak egy átverés.
Hogyan védekezhetünk ellene?
- kerüljük a nyers gyümölcsök (és zöldségek) fogyasztását
- minden gyümölcsöt meghámozunk, mert a héjban sokkal koncentráltabban ven jelen ez a becsapós fehérje
- antihisztamint veszünk be a gyümölcsevést megelőzően/utána
- főve, sütve esszük őket, mert a hőkezeléssel redukáljuk a fehérjét és nem lesz belőle annyi, hogy a szervezetünket becsapjuk
- befőzött gyümölcsöket eszünk allergiaszezonban
Szerző: Pákozdi Nóra
Még többet olvashatsz az egészségről, életmódról itt: