Egy gyors nyári ragulevesnél nincs is jobb ebédindító, főleg akkor, ha még bevásárolni sem kell hozzá. A konyhánkban felgyülemlett maradék zöldségekből és más, minden kamrában megtalálható alapanyagból minimális erőbedobással összehozhatunk egy nyári ragulevest. Csak a következőket tartsuk fejben, ha így teszünk.
Milyen zöldség kerülhet bele?
Mivel ez egy maradékmentő leves, a szabályok elég rugalmasak. Nincs kizárva semmilyen zöldség, hiszen mindegyik képes valamit adni az ételnek. A krumpli, édesburgonya sűrűbbé teszi a levet, a cukkini, répa, zeller mély ízt ad neki, míg a cékla akár meg is színezheti, ha éppen ezt szeretnénk.
Elképesztő ízbomba lehet a gomba, káposzta, de bármelyik hüvelyes is.
A lényeg, hogy romlott, penészes vagy hibás alapanyagot ne tegyünk a levesbe, mert az képes ez egészet elrontani. Bátran használjunk alapként hagymát (akár többfélét is, ha van otthon elfekvőben).
Gazdagítsuk extrákkal
A korábban említett hüvelyesek egyrészt tartalmat is adnak a levesnek, sokkal táplálóbb lesz tőlük a fogás, másrészt ízben és sűrűségben is sokat javítanak rajta.
Egyszerűbb, ha konzervet használunk, mert a száraz babot, lencsét vagy csicseriborsót előre be kell áztatni használat előtt. Ha netán több különböző megbontott konzervünk van, bátran szórjuk az összeset a fazékba.
Szintén extra lehet még a fokhagyma (egészben dobjuk bele), paradicsom (teljesen szétfő, és kellemes alapízt ad az egésznek) vagy néhány karika hegyes erős, esetleg más csípős paprika.
Fűszerezzük bátran
Ugyanilyen szabadelvűek lehetünk az ízesítés terén is, alig van, ami határt szabjon a leves ízének, a fantáziánkon kívül. A só, bors persze legyen alap, de ezen kívül használhatunk zöldfűszereket (bazsalikom, oregano, petrezselyem, koriander, kapor), köményt, babérlevelet.
Mindent az elején, a zöldségekkel együtt adjunk hozzá, hogy legyen ideje mindennek kiadni a saját ízét.
Különböző textúrák
A zöldségek előkészítésénél tartsuk szem előtt a következő gondolatot: minél izgalmasabbá kell tennünk a levest. Ezt leginkább úgy érhetjük el, ha össze-vissza darabokra vágjuk az alapanyagokat. Így lesz nagyobb, fogkemény darab, közepesen puha, sőt, teljesen szétfőtt is. Ezek mind hozzáadnak majd az élvezeti értékhez.
Egyedül arra figyeljünk, hogy semmi ne maradjon nyers. A legnagyobbra hagyott zöldségkockáknak legyen idejük teljesen megpuhulni. Ha azok kész vannak, az egész leves is elkészült.
A főzés folyamata
Minden pár evőkanál olajjal kezdődik: ezen fogjuk először enyhén lepirítani a felvágott zöldségeket. Így még több ízt kapnak, mert némelyikük karamellizálódik a hő hatására.
Mehetnek bele a fűszerek is, majd további néhány perces pirítást követően jöhet a víz. Forraljuk fel a levest, és főzzük addig, amíg minden darab (főleg a nagyobbak) puhára főttek.
Néhány befejező mozzanat
A kész levest még a főzés befejezése után is ízesíthetjük tovább: pár csepp citromlével vagy ecettel, fűszeres olajjal, esetleg néhány szál friss zöldfűszerrel.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több okos konyhai megoldás, hogy ne menjen semmi kárba: