Nem mindegy, hogy használod: 4 tipp a növényi tejszínes és főzőkrémes ételekhez

Aki dolgozott már növényi tejszínnel, tudhatja, hogy ez sem egy könnyebb világ, mint a „rendes” tejtermékeké. Ahhoz, hogy ne csapódjon ki semmi, kövessük az alábbi tanácsokat.

Annak ellenére, hogy a növényi tejszínek teljesen más alapanyagokból állnak össze, mint az állati tejtermékek, meglepő módon ez előbbieknél is megmaradnak egyes problémák, amelyek a tejszínnel főzésre jellemzőek. Ugyanúgy kicsapódhat, szétválhat a vegán alternatíva, sőt, ezen kívül néhány további tényezőre is érdemes odafigyelni. Lássuk, mi a növényi tejszínek használatának titka!

Sárgarépa-krémleves pirított kenyérrel és petrezselyemmel tálalva
4 tipp a növényi tejszínes és főzőkrémes ételekhez

Használd szobahőmérsékleten

Az állati és növény tejszínek legnagyobb ellensége egyaránt az extrém hőmérséklet. Ahhoz, hogy minél kisebb különbséget kelljen kiegyenlíteni a forró étel és a tejszín között, érdemes elkerülni a hűtőben való tárolást.

Persze csak akkor, ha a termék jellege ezt megengedi: az UHT növényi tejszínek maradhatnak simán a kamrapolcon, egyedül akkor tegyük hűtőbe a megvásárolt terméket, ha azt a csomagoláson jelölve látjuk.

A hűtött tejszínek esetében pedig gondoskodjunk arról, hogy a terméknek legyen kellő ideje a főzés előtt szobahőre engedni: pár órával a munka kezdete előtt tegyük ki őket a konyhapultra.

Rázd fel alaposan

A legtöbb növényi tejszín vízből, növényi zsiradékból és valamilyen sűrítőanyagból áll, ezekkel érhető el a selymes, krémes állag, ami szinte megtévesztésig hasonlít a „rendes” tejtermékekre.

Persze ezek a hozzávalók nem akarnak mindig egyesülni, hosszabb tárolás után például előfordulhat, hogy a tejszín szétválik. Éppen ezért minden hasonló terméket érdemes felbontani, majd visszazárni (hogy megbontsuk a vákuumzárat) és ekkor felrázni.

Előfordulhat, hogy valamennyi anyag a csomagolásban marad: ezt némi vízzel vagy az éppen készülő étel szaftjával kiöblíthetjük és hozzáadhatjuk az edényhez.

Végezz hőkiegyenlítést

A már korábban említett okok miatt érdemes hőkiegyenlítést végezni, mielőtt a növényi tejszínt hozzáadnánk a lábas rotyogó tartalmához. Ehhez tegyük egy tálba a terméket, majd kanalazzunk hozzá a leves/főzelék/ragu forró levéből, keverjük el és öntsük vissza a fazékba.

Ne forrald közvetlenül

Az is külön fontos, hogy csak akkor kerüljön a tejszín az ételbe, amikor az már majdnem teljesen kész. A hozzáadás után már ne végezzünk komoly főzést-forralást, mert ez a tejszín kicsapódásához vezethet. Melegítsük össze pár perc alatt a fogást, majd zárjuk el alatta a lángot és tálaljunk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több segítség a húsmentes főzéshez:

Legújabb receptek

Szaftos vegán brownie

Tej és tojás nélkül is lehet ugyanolyan isteni, csupacsokis, szaftos brownie-t sütni, ráadásul furcsa alapanyagok sem kellenek a dologhoz. Az alábbi egyszerű recept pikk-pakk hozzájuttat ...

Húsmentes retró burger

Ki ne szeretné a strandon vásárolható hatalmas, retró hamburgereket, a maguk megkérdőjelezhető minőségével és magyaros alapanyagaival? Ebből az élményből eddig ki kellett maradnia a ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 szokás, amit tarts be minden nap, hogy 10 évet...

Semmiféle csodabogyóra vagy esztétikai beavatkozásra nincs szükség ahhoz, hogy biológiai életkorodnál fiatalabbnak tűnj. Néhány egyszerű, és annál inkább betartható tippet mutatunk, hogy mások szemében akár 10 évvel fiatalabbnak tűnj.

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...