Erre figyelj, ha növényi tejjel sütsz „rendes” helyett

Egyre több háztartásban állandó hűtőlakóvá avanzsálnak a különböző növényi tejek, olyannyira, hogy már nemcsak a reggeli kávénkba, hanem a süteményeinkbe is belecsorognak. De mire figyeljünk, ha sütéshez használnánk őket?

Mindegy, hogy zab, mandula vagy rizs, a növényi tejek kiváló alternatívát jelentenek a hagyományos, „tehenes” termék helyettesítésére – és nem csak akkor, ha egy csésze feketét szeretnénk lágyítani. A legtöbb növényi tej abszolút alkalmas főzésre, sütésre, mindemellett azért érdemes pár dologra odafigyelni, hogy a végeredmény tényleg tökéletes legyen, olyan, amit a hagyományos tejtermék használata mellett megszoktunk. Nézzük, mik ezek!

Erre figyelj, ha növényi tejjel sütsz „rendes” helyett

Édesebb

Ugyan a hagyományos tejnek is van egy bizonyos édessége (köszönjük, tejcukor), ez mégis más szinten működik, eltér a növényi tejek töményebb, mesterségesnek ható cukrosságától. Érthető, hiszen sok növényi termék tartalmaz hozzáadott cukrot, ami bizony erőszakosabban követel magának helyet a nyelvünkön, mint a tehéntej természetes édessége.

Ezért, ha nem szeretnénk, hogy a süteményünk nagyon émelygős legyen, két dolgot tehetünk.

Vagy használjunk minimálisan kevesebb cukrot a receptben (vegyünk el nagyjából 50 grammot, nehogy túlságosan belenyúljunk a sütemény összhangjába, szerkezetébe), vagy vásároljunk kifejezetten cukormentes növényi tejeket.

Hígabb

Ez nem minden növényi tejre igaz, azonban főleg a rizs- és kókuszitalok hajlamosak enyhén vizesebb, lazább állagot felvenni. A mandula- és zabtejek már inkább hasonlítanak a hagyományos tehéntejre. Észrevehetjük, hogy egyes masszák, tészták vagy krémek eltérően viselkednek, ha növényi tejből készítjük őket – ilyenkor kompenzáljuk az állagbeli eltérést plusz liszttel.

Más a zsírtartalma

A magvakból készült tejek nincsenek túl rossz helyzetben a zsírtartalom szempontjából, azonban minden más italhoz általában plusz olajat adnak, hogy elérjék a kívánt sűrűséget, selymességet. Fontos, hogy használat előtt mindig rázzuk fel a kartonok tartalmát, ugyanis egyes tejek (főleg a kókusz, rizs) hajlamosak idővel „szétválni”.

Ezen kívül pedig előfordulhat, hogy további olajat/vajat kell majd kevernünk a süteménytésztánkhoz, ha nem hagyományos tejjel készítjük.

Mellékíze lehet

Természetesen, mivel helyettesítő termékekről beszélünk, a növényi tejek esetében bizony számolnunk kell néhány „mellékhatással”. Például azzal, hogy az eredeti gabona vagy mag íze érezhető lesz, nemcsak a megvásárolt termékben, hanem a belőle készített süteményben is. Mondjuk ilyen szempontból épp szerencsésebb, hogy sütünk vele: ugyanis a kókusz, mandula vagy zabpehely aromája egyáltalán nem idegen az édességek világában. Sőt, még az előnyünkre is fordíthatjuk ezeket a szituációkat, és extrán kókuszos vagy zabos ízt adhatunk egy-egy süteménynek.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több süteménysütési tipp:

Címlapról ajánljuk

További cikkek