Nem minden növényi tej egészséges – 5 összetevő, amit kerülj el

Ma már számtalan különböző növényi tej közül választhat az, aki nem akar tehéntejet fogyasztani. Az általános vélekedéssel ellentétben azonban nem minden növényi tejpótló egészséges.

Néhány évvel ezelőtt még furcsán néztünk a boltok polcain feltűnő növényi tejekre, manapság pedig már szinte minden kávézóban kapható zabtejes latte. A vegánok és a tejérzékenyek a párszáz forintos rizstejtől az aranyárban mért, ízesített mandulatejig rengeteg különböző féle növényi tejből választhatnak.

Bár az otthon elkészített növényi tejekről biztosan tudhatjuk, hogy mit tartalmaznak, nem mindig van időnk és energiánk az ilyen konyhai mutatványokra. A boltban kapható „tejekbe” viszont gyakran kerülnek olyan adalékanyagok, amiket jobb elkerülni, ha egészséges tejalternatívákat keresünk.

Nem minden növényi tej egészséges – 5 összetevő, amit kerülj el

Hozzáadott cukor

Hozzáadott cukor szinte mindenben van, de ha azért váltottunk növényi italokra, mert szeretnénk egészségesebben táplálkozni, inkább kerüljük a plusz cukrot tartalmazó tejeket. A zab például önmagában is kimondottan édes, így a zabtejhez nem szoktak cukrot tenni. A mandulatej viszont elég íztelen, így abban gyakori a plusz cukor.

Karragén

Ma már nem igazán használják a növényi tejekben, de régebben a mandulatej gyakori összetevője volt a vörösmoszatból kinyert karragén.

Az emulgeálószerként és sűrítőként használt anyagnak két fajtája van. Míg az élelmiszeriparban használt karragén fogyasztása elvileg biztonságos, a másik változat emésztési panaszokat okozhat és rákkeltő hatása is lehet. A biztonság kedvéért kerüljük a karragéntartalmú tejeket.

Olajok

Gyakori adalékanyag a növényi tejekben a napraforgó- vagy épp a pálmaolaj. Az italnak az olajoktól jobb, krémesebb állaga lesz, de az valójában egyáltalán nem szükséges összetevő. A túlzott olajfogyasztás szív-érrendszeri betegségeket okozhat és elhízáshoz vezethet, szóval válasszunk inkább olajmentes tejeket, ha van rá lehetőségünk.

Aromák

Sajnos a legtöbb ízesített növényi tej aromák és ízfokozók hozzáadásával készül. Bár a természetes aromák alapvetően nem károsak az egészségre, azokról ritkán tudjuk pontosan, hogy miből vannak, hogyan állították őket elő és sokan érzékenyek az aromákra, puffadnak, hasfájásuk lesz tőle.

Xantángumi és guárgumi

Ezek az ijesztő nevű anyagok gyakran tűnnek fel a növényi tejek összetevői között. A xantán- és guargumi valójában természetes anyagok, amiket az élelmiszeriparban sűrítőanyagként és stabilizátorként használnak.

Fogyasztásuk emésztési zavarokat, puffadást, görcsöket, hasfájást okozhat, ezért jobb elkerülni őket.

Forrásunk volt.

Szerző: Kremmer Magdi


Még több cikk az egészséges táplálkozásról:

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...