Egy valamirevaló magyar konyhában mindig van paprika. Mindig akad zsír vagy szalonna, ahogy hagymából is van bőven. Persze az alapanyagokon túl is vannak olyan állandó szereplők, amelyek nélkül nehezen tudnánk meglenni: például a nokedliszaggató. A nagymamától örökölt lapos fémreszelő vagy a trükkös, csúsztatható adagolóval rendelkező masina, amit a neten rendeltünk, igen gyakran előkerül, hogy segítségével elkészíthessük a pörkölt mellé a köretet vagy a klasszikus, tojással kevert egytálételt. El sem tudnánk képzelni olyan helyzetet, hogy nincs a konyhában nokedliszaggató – ha azonban valamiért mégis így járnánk (neadjaisten), a rémüldözés helyett vessük be az alábbi módszerek egyikét!
A jó öreg kanalas módszer
Ha nagyobb mennyiségű nokedli szaggatásához nem is, de borsólevesek galuskáihoz biztosan alkalmaztuk már a kanalas módszert. Persze, ha nincs kéznél szaggató, kénytelenek leszünk az összes masszát is megfőzni…vagy ez, vagy semmi.
A kikevert tésztát egy nagyobb kanállal adagolhatjuk: ezt a nagykanálnyi masszát szaggathatjuk egy teáskanállal közvetlenül a lobogó vízbe.
Érdemes mindkét evőeszközt megmártani a forró főzővízben, mielőtt nekikezdünk a szaggatásnak (és később többször újramártani a folyamat során, amennyiben szükséges), ez ugyanis könnyebbé teszi a massza leválását a fémről.
Tányérral és késsel, mint az osztrákok
Nemcsak nekünk van nokedlink, hanem például az osztrákoknak is van, csak ők úgy hívják, spätzle. A gyakran sajtos szószban felkínált tésztaétel alapját a nokedlihoz hasonló, csak inkább hosszúkásabb, vékonyabb alakú tésztakukacok adják.
Ennek magyarázatát az elkészítés technikájában kell keresnünk: a spätzle tésztáját gyakran egy nagyobb deszkára vagy tálcára teszik, majd onnan, egy kés segítségével szaggatják bele a masszát a forró vízbe. Mi is eljárhatunk így a saját nokedlinkkel: tegyük a bekevert tésztát tányérra, és essünk neki a késsel. Gyorsabb, mint a kanalas módszer, egyedül a tésztagombócok alakja lesz kicsit slankabb.
A tésztaszűrő kettős élete
Manapság már nem annyira divatos a régifajta, bádog tésztaszűrő a konyhákban – pedig, ha akad otthon ilyenünk, nemcsak a kifőzött nokedli kihalászását végezhetjük el a konyhai eszközzel, hanem annak szaggatását is.
Mivel ennek a tálszerű, félgömb alakú fémszűrőnek az alján nagyobbacska lyukak vannak, megpróbálkozhatunk rajtuk keresztül a nokedli szaggatásával.
Mártsuk az egész szűrőt a forró vízbe, majd tegyünk bele masszát és egy spatula vagy fakanál segítségével kezdjük el kavargatni-mozgatni azt.
A víz fölé helyezett szűrőből így szépen-lassan elkezdenek majd csöpögni a kis nokedlik, amelyek apróbb szeműek, de ugyanolyan finomak lesznek. Ha azt látnánk, hogy a lyukak kezdenek eltömődni, mossuk el a szűrőt, a főzés legvégén pedig használjuk a kész tészta lehalászására.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyeket bizony érdemes megfogadni: