Feketeköménymag, feketehagymamag vagy nigellamag: ezek alatt a nevek alatt mind egy fűszert találunk. A különböző nevek pedig mind le is írják a mag egy-egy tulajdonságát, ugyanis apró, alakban nyomott köményre hasonlító, fekete, hagymás ízeket magában hordozó szemről van szó. Érdemes tartani a fűszerpolcon a nigellamagból, kiváló ízt ad megannyi ételnek. Nézzük, mit tud!
Honnan jön?
A feketekömény szerves része az indiai, közel-keleti és észak-afrikai konyháknak. Főleg ezeken a területeken szeretik, itt szinte minden ételben megtalálhatjuk a kenyértől a salátán át a savanyúságig.
A Nigella sativa növény – ami Törökországban, Irakban és Szíriában nő – magját szedik le és szárítják meg.
Milyen íze van?
A különböző elnevezések sokat mondanak a fűszerről: megannyi érdekes, karakteres íz kavarog benne. Leginkább a hagyma-fokhagyma, az oregano és a fekete bors ismerhető fel benne, bár a nevében szereplő köménymagot is megtalálhatjuk, ha elrágcsáljuk.
Helyettesíteni elég nehéz, mivel ezt a komplex ízkombinációt nem nagyon tudjuk elérni más fűszerekkel. Szerencsére sokáig kitart a polcon, ezért ha egyszer veszünk, egy darabig nem kell majd a helyettesítés miatt aggódnunk.
Miben használjuk?
Elsősorban természetesen az indiai, közel-keleti ételekben talál nagyon jó helyet magának: ha salátákra szórjuk, kellemes, hagymás ízt ad, mellette pedig textúrát is, hiszen ha nem főzzük meg, egészen ropogós marad a nigellamag.
Kenyerek tésztájába és péktermékek tetejére is tehetjük, karakteressé tesz szinte minden tésztát. Savanyúságokban, chutneykban és zöldséges-húsos ragukban is használhatjuk, utánozhatatlan aromát ad az ételeknek.
Persze kipróbálhatjuk más konyhák ételeiben is, ha egy kellemes, de érezhető hagymás ízt szeretnénk elérni. Nagyjából 1-2 teáskanálnyi nigellával már erőteljes aromát képvisel.
Hol vegyük, hogyan tároljuk?
Ázsiai boltokban, esetleg bioboltokban találkozhatunk vele, az egzotikus fűszerek között. Otthon öntsük át a zacskóból egy légmentesen zárható üvegbe, ebben ugyanis tovább megőrzi az erejét. Mivel egész fűszer, akár hónapokig is ugyanolyan ízes marad, ha jól tároljuk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ismerj meg még több izgalmas alapanyagot: