Nigellamag, a fűszer, aminek semmi köze a brit szakácsnőhöz

Amikor azt a nevet halljuk, hogy Nigella, valószínűleg először a brit tévés szakácsnő jut eszünkbe. Azonban van valami más is, ami ezen a néven fut: ez pedig nem más, mint egy izgalmasan aromás fűszer. Ismerjük meg!

Feketeköménymag, feketehagymamag vagy nigellamag: ezek alatt a nevek alatt mind egy fűszert találunk. A különböző nevek pedig mind le is írják a mag egy-egy tulajdonságát, ugyanis apró, alakban nyomott köményre hasonlító, fekete, hagymás ízeket magában hordozó szemről van szó. Érdemes tartani a fűszerpolcon a nigellamagból, kiváló ízt ad megannyi ételnek. Nézzük, mit tud!

Nigellamag, a fűszer, aminek semmi köze a brit szakácsnőhöz

Honnan jön?

A feketekömény szerves része az indiai, közel-keleti és észak-afrikai konyháknak. Főleg ezeken a területeken szeretik, itt szinte minden ételben megtalálhatjuk a kenyértől a salátán át a savanyúságig.

A Nigella sativa növény – ami Törökországban, Irakban és Szíriában nő – magját szedik le és szárítják meg.

Milyen íze van?

A különböző elnevezések sokat mondanak a fűszerről: megannyi érdekes, karakteres íz kavarog benne. Leginkább a hagyma-fokhagyma, az oregano és a fekete bors ismerhető fel benne, bár a nevében szereplő köménymagot is megtalálhatjuk, ha elrágcsáljuk.

Helyettesíteni elég nehéz, mivel ezt a komplex ízkombinációt nem nagyon tudjuk elérni más fűszerekkel. Szerencsére sokáig kitart a polcon, ezért ha egyszer veszünk, egy darabig nem kell majd a helyettesítés miatt aggódnunk.

Miben használjuk?

Elsősorban természetesen az indiai, közel-keleti ételekben talál nagyon jó helyet magának: ha salátákra szórjuk, kellemes, hagymás ízt ad, mellette pedig textúrát is, hiszen ha nem főzzük meg, egészen ropogós marad a nigellamag.

Kenyerek tésztájába és péktermékek tetejére is tehetjük, karakteressé tesz szinte minden tésztát. Savanyúságokban, chutneykban és zöldséges-húsos ragukban is használhatjuk, utánozhatatlan aromát ad az ételeknek.

Persze kipróbálhatjuk más konyhák ételeiben is, ha egy kellemes, de érezhető hagymás ízt szeretnénk elérni. Nagyjából 1-2 teáskanálnyi nigellával már erőteljes aromát képvisel.

Ramazan pide

Bizony közeleg a Ramazan hónap, vele együtt a böjt, az esti lakomák és így a hosszú-hosszú főzőcskézések ideje. Nem is lehetnék most elégedettebb, hiszen sokszori próbálkozás után, ...

Nigellás-füstölt paprikás rudak

Olyan szerencsés vagyok, hogy életben tudhatom a dédanyám testvérét, Rózsi nénit, akivel sok éve átbeszéljük a sütési praktikákat. Tavaly karácsonykor egy nagyon finom sajtos rúddal ...

Hol vegyük, hogyan tároljuk?

Ázsiai boltokban, esetleg bioboltokban találkozhatunk vele, az egzotikus fűszerek között. Otthon öntsük át a zacskóból egy légmentesen zárható üvegbe, ebben ugyanis tovább megőrzi az erejét. Mivel egész fűszer, akár hónapokig is ugyanolyan ízes marad, ha jól tároljuk.

Fűszeres ananászchutney

A chutney tulajdonképpen egy lekvár, de annál mégis fényévekkel több. Egyrészt azért, mert nemcsak gyümölcsökből, hanem zöldségekből (sőt, pusztán zöldfűszerekből) is ...

Sajtos ladik

Pepecselős ugyan, de nagyon mutatós sütemény. Langyosan a legfinomabb. A feketekömény íze engem az oregánóra emlékeztet. A feta sajt helyett szerintem túró is illene bele, de akkor ...

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ismerj meg még több izgalmas alapanyagot:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...