Ez az a netflixes műsor, ami után másképp nézünk majd a konyhapolcunkra

A Salt, Fat, Acid, Heat még mindig a Netflix egyik legütősebb gasztrosorozata, ahol a konyhai jó tanácsok keverednek egzotikus ízekkel egy lebilincselő minisorozatban. Ne hagyjátok ki!

Samin Nosrat neve eddig csak az elvetemült gasztrofanatikusoknak csenghetett ismerősen. Nem láttuk főzőműsorokban, s habár évek óta a New York Times Eat rovatába ír, és a legendás kaliforniai Chez Panisse-ban tanult főzni, a legtöbb amerikai sem hallott róla idáig. Nem egy klasszikus tévés jelenség, iráni felmenőivel, karakteres arcával és sajátos stílusával a csatornáknál sokáig rizikós lehetett vállalni a szerepeltetését. Nosrat eredetileg írónak készült, így két szenvedélyét egyesítve tavaly kiadta a Salt, Fat, Acid, Heat című szakácskönyvet, ami "kult" státuszba emelte, és a Netflix is bejelentkezett hozzá egy négy részes dokusorozatra. A Netflix nem vállalt nagy kockázatot, mert a sztori maga képernyőre kívánkozik, ráadásul bevették a csapatba Alex Gibney sztár dokumentumfilmest producerként.

Samin Nosrat

A show tehát elejétől fogva jó kezekben volt. Salt, Fat, Acid, Heat, azaz magyarul só, zsír, sav és hő. Ezek Nosrat szerint a jó eredményt produkáló főzés alapjai. Ha ezeknek az elemeknek a minősége és aránya rendben van, akkor a készítendő étel is finom lesz. Nosrat négy részen keresztül utazik ezért a négy hozzávalóért, hogy gyökerüket felkutassa.

A sóért Japánba, a zsírért Olaszországba, a savért Mexikóba, a hőért pedig Berkeleybe, Kaliforniába, a saját háza tájára látogat.

A műsor üzenete pedig egészen egyszerű: főzni mindenki tud, sőt, a jól főzés univerzális, hiszen földrésztől és kultúrától függetlenül mindnyájan ennek a négy elemnek a harmonikus kombinációjára törekszünk.

fotó: netflix.com

A nyitó epizódban Olaszországba utazunk, hogy Liguriában szüreteljük az olajbogyót, és nézzük a különböző korú parmezánokat kóstoló Samint. A második rész a sóé, irány Japán, ahol tengeri hínárból készítik a moshio sót, találkozunk egy tradicionális misopaszta-készítővel és a Szójaszósz Suttógóval személyesen. Utóbbi a nagyüzemi 3 hónapos szójaszósz-fermentáció helyett 3 évig vigyázza fa hordókban a szójapasztát. Ahogyan ő mondja, "ideális körülményt teremt" a mikroorganizmusoknak - igaz, néha beszél hozzájuk, hogy sürgesse a fermentációt.

fotó: variety.com

Már csak egyetlen cég készít ilyen fa hordókat. 2009-ben leadtam egy rendelést. Az első volt, amit a II. világháború óta kaptak. A szójaszószom túlélése azon múlik, lesz-e még fa hordó

mesélte a Szójaszósz Suttogó.

A harmadik rész a savé: savanyú narancsot keresünk a piacon, és elmerülünk a mexikói citrusfélék sokféleségében. A záró epizódban visszatérünk Samin otthonába, Berkeleybe és a Chez Panisse-ba, találkozunk Samin perzsa édesanyjával, és megtanulunk steaket grillezni.

Ahogyan a Netflixes dokumentumfilmektől megszokhattuk, az operatőri munka végig zseniális, ráadásul a négy negyvenperces rész is simán ledarálható egy este alatt. Mi ezt mégsem javasolnánk, mert a sok információ könnyen megfeküdheti a gyomrunkat. Egy biztos, Samin missziója sikeres volt, a részek után nincs olyan, aki ne rohanna a konyhába összedobni valamit, vagy kutatná fel a közelben fellelhető legjobb olívaolajat. Azt pedig garantáljuk, hogy ezentúl másképp fogsz tekinteni a konyhapolcodra, mint eddig tetted.

Szerző: Pál Kata


A Só, zsiradék, sav, hő cikksorozatunk további részeiért kattints ide:

Címlapról ajánljuk