Ez az a netflixes műsor, ami után másképp nézünk majd a konyhapolcunkra

A Salt, Fat, Acid, Heat még mindig a Netflix egyik legütősebb gasztrosorozata, ahol a konyhai jó tanácsok keverednek egzotikus ízekkel egy lebilincselő minisorozatban. Ne hagyjátok ki!

Samin Nosrat neve eddig csak az elvetemült gasztrofanatikusoknak csenghetett ismerősen. Nem láttuk főzőműsorokban, s habár évek óta a New York Times Eat rovatába ír, és a legendás kaliforniai Chez Panisse-ban tanult főzni, a legtöbb amerikai sem hallott róla idáig. Nem egy klasszikus tévés jelenség, iráni felmenőivel, karakteres arcával és sajátos stílusával a csatornáknál sokáig rizikós lehetett vállalni a szerepeltetését. Nosrat eredetileg írónak készült, így két szenvedélyét egyesítve tavaly kiadta a Salt, Fat, Acid, Heat című szakácskönyvet, ami "kult" státuszba emelte, és a Netflix is bejelentkezett hozzá egy négy részes dokusorozatra. A Netflix nem vállalt nagy kockázatot, mert a sztori maga képernyőre kívánkozik, ráadásul bevették a csapatba Alex Gibney sztár dokumentumfilmest producerként.

Samin Nosrat

A show tehát elejétől fogva jó kezekben volt. Salt, Fat, Acid, Heat, azaz magyarul só, zsír, sav és hő. Ezek Nosrat szerint a jó eredményt produkáló főzés alapjai. Ha ezeknek az elemeknek a minősége és aránya rendben van, akkor a készítendő étel is finom lesz. Nosrat négy részen keresztül utazik ezért a négy hozzávalóért, hogy gyökerüket felkutassa.

A sóért Japánba, a zsírért Olaszországba, a savért Mexikóba, a hőért pedig Berkeleybe, Kaliforniába, a saját háza tájára látogat.

A műsor üzenete pedig egészen egyszerű: főzni mindenki tud, sőt, a jól főzés univerzális, hiszen földrésztől és kultúrától függetlenül mindnyájan ennek a négy elemnek a harmonikus kombinációjára törekszünk.

fotó: netflix.com

A nyitó epizódban Olaszországba utazunk, hogy Liguriában szüreteljük az olajbogyót, és nézzük a különböző korú parmezánokat kóstoló Samint. A második rész a sóé, irány Japán, ahol tengeri hínárból készítik a moshio sót, találkozunk egy tradicionális misopaszta-készítővel és a Szójaszósz Suttógóval személyesen. Utóbbi a nagyüzemi 3 hónapos szójaszósz-fermentáció helyett 3 évig vigyázza fa hordókban a szójapasztát. Ahogyan ő mondja, "ideális körülményt teremt" a mikroorganizmusoknak - igaz, néha beszél hozzájuk, hogy sürgesse a fermentációt.

fotó: variety.com

Már csak egyetlen cég készít ilyen fa hordókat. 2009-ben leadtam egy rendelést. Az első volt, amit a II. világháború óta kaptak. A szójaszószom túlélése azon múlik, lesz-e még fa hordó

mesélte a Szójaszósz Suttogó.

A harmadik rész a savé: savanyú narancsot keresünk a piacon, és elmerülünk a mexikói citrusfélék sokféleségében. A záró epizódban visszatérünk Samin otthonába, Berkeleybe és a Chez Panisse-ba, találkozunk Samin perzsa édesanyjával, és megtanulunk steaket grillezni.

Ahogyan a Netflixes dokumentumfilmektől megszokhattuk, az operatőri munka végig zseniális, ráadásul a négy negyvenperces rész is simán ledarálható egy este alatt. Mi ezt mégsem javasolnánk, mert a sok információ könnyen megfeküdheti a gyomrunkat. Egy biztos, Samin missziója sikeres volt, a részek után nincs olyan, aki ne rohanna a konyhába összedobni valamit, vagy kutatná fel a közelben fellelhető legjobb olívaolajat. Azt pedig garantáljuk, hogy ezentúl másképp fogsz tekinteni a konyhapolcodra, mint eddig tetted.

Szerző: Pál Kata


A Só, zsiradék, sav, hő cikksorozatunk további részeiért kattints ide:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...