Ne pakold ki a mélyhűtőt, ha nem működik: jótanácsok áramszünet esetére

Ugyan már a küszöbön a tavasz, még mindig akadnak fagyosabb napok. Nem jó ötlet azonban ilyenkor sem a szabadba tenni a mirelitet, ha mondjuk elmegy az áram. Elmondjuk, miért.

Gyakran hallhatunk híreket a világból, hogy az extrém téli időjárási viszonyok miatt egész városokat bénít meg egy-egy áramszünet. Szakértők hívták fel az emberek figyelmét arra, hogy a fagyasztott termékeket ne tegyék a szabadba ilyen esetben, ez ugyanis több okból is problémás lehet. De pontosan miért?

Ezért ne csináljuk

Logikus döntésnek tűnhet télen a fagyasztott termékeket a szabadba tenni, ha elmegy az áram vagy teli a mélyhűtő. Szakértők szerint azonban semmiképp se tegyünk így, mivel a kinti körülmények árthatnak a termékek épségének.

Miért ne tárold a szabadban a fagyasztott termékeket áramszünet esetén

Az, hogy kint hó van, nem feltétlenül jelent biztonságot az általunk kirakott fagyasztott ételeknek. A napsugarak így is képesek kiolvasztani őket, függetlenül attól, hogy fagypont alatti a kinti hőmérséklet. Emellett az időjárás akár óráról órára változhat, így nem lehetünk biztosak abban, hogy a kint hagyott termék hosszútávon ugyanolyan állapotban marad.

Szintén problémás lehet a túl alacsony hőfok is.

Egyes ételek (pl. halak, hús) állaga, szerkezete roncsolódik, ha extrém hőhatásnak tesszük ki.

Nem mellesleg a havas kert vagy a fagyos ablakpárkány higiéniai szempontból sem megfelelő az élelmiszerek tárolására.

Akkor mégis mit tegyünk?

Amennyiben felkészületlenül ér minket egy áramszünet, a legfontosabb dolog a nyugalmunk megőrzése. Mindent hagyjunk a fagyasztóban, és minél kevesebbszer nyissuk ki, mert a nyitogatással veszíthetünk a legtöbbet annak benti hőmérsékletéből.

Egy teli mélyhűtő képes akár 48 órán keresztül is fagyott állapotban tartani a benne tárolt élelmiszereket, mivel szinte önmagát hűti. Ezt még tovább kitolhatjuk, ha jeget teszünk bele. És mégis honnan szerezzünk jeget, amikor nem működik a hűtőnk? Segítségünkre siet ilyenkor a téli idő: lábasban, vödörben tegyünk ki vizet, hogy megfagyjon, majd az így kapott tömbökkel tartsuk szinten a fagyasztó hőfokát.

Reméljük, idén már nem lesz szükség ezekre a tippekre, mindenesetre az elkövetkezendő telekre hasznos tudás lehet.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Használd okosabban a konyhai készülékeket:

Forrásunk volt

Címlapról ajánljuk

További cikkek