Még akkor is napközben érdemes enni, ha éjszaka dolgozol

A mentális egészség megőrzése érdekében akkor is érdemes lehet csak napközben enni, ha éjszaka dolgozik az ember - derült ki egy friss tanulmányból.

Régi városi legenda, hogy egészséges, ha kihagyjuk a vacsorát - és bár ennek sok valóságtartalma nincs, egy friss kutatás szerint a mentális egészség érdekében érdemes inkább a nap korábbi részeire időzíteni az étkezést, nem pedig lefekvés előttre.

Még akkor is napközben érdemes enni, ha éjszaka dolgozol

A Brigham and Women’s Hospital kutatói szerint tanulmányuk azt sugallja, hogy a közvetlenül lefekvés előtti étkezés nem tesz jót az agynak. Adataik szerint a depresszió és a szorongás tünetei 26, illetve 16 százalékkal emelkedtek az esti étkezések után.

A kutatás segíthet megmagyarázni, hogy az éjszakai műszakban dolgozók és a távolsági utazók miért hajlamosabbak neurológiai betegségekre, beleértve a demenciát is. Ez az életmód megzavarja a cirkadián ritmust, amihez még csak hozzátesz az, ha valaki lefekvés előtt közvetlenül étkezik.

Amerikai adatok szerint minden ötödik ember rendszertelenül dolgozik. Szükség van rájuk a kórházakban, gyárakban és más alapvető munkákban, beleértve az áruszállítást is.

Az éjszakai műszakban végzett munka kizökkentheti a szürkeállományt, mert felborulhat az olyan mindennapi tevékenységek rutinja, mint az alvás, az ébrenlét és az evés, ami akár 40 százalékkal növeli a depresszió és a szorongás kockázatát.

A kutatók azt vizsgálták, hogy az étkezés időzítése hogyan befolyásolta 19 alany – 12 férfi és 7 nő – hangulatát. Az önkéntesek gyenge fényben négy 28 órás „napon” átestek egy olyan protokollon, amivel a viselkedési ciklusokat 12 órával el kellett tolniuk, ami cirkadián ritmus eltérését okozza. A depresszió és a szorongás szintjét óránként mérték. A szimulált éjszakai műszakok során a depresszió és a szorongás jelentősen nőtt, amikor a résztvevők az alváshoz képest későn ettek. Ezzel szemben nem volt változás azoknál, akik csak napközben étkeztek, annak ellenére, hogy ők is éjszaka dolgoztak.

A kutatók azt is megjegyezték, hogy a tanulmányuk bizonyítja: a cirkadián ritmus megtartása nagyon fontos a mentális egészség érdekében is.

Forrásunk volt.


Még több a mentális egészségről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...