A Neurology szaklapban megjelent friss tanulmány szerint azoknál az embereknél, akiknek a szervezetében magasabb az antioxidánsok szintje, kisebb eséllyel alakul ki demencia idősebb korban. Egészen pontosan három antioxidáns (lutein, zeaxantin és béta-kriptoxantin) volt az, amely igazán számított: azoknak, akiknek a vérében a legmagasabb volt ezeknek az antioxidánsoknak a mértéke, sokkal kisebb valószínűséggel alakult ki demencia évtizedekkel később, mint azoknál, akiknél sokkal alacsonyabb volt ezen antioxidánsok szintje.
Az amerikai kutatásban összesen 7283 ember vett részt, akik mindannyian legalább 45 évesek voltak a vizsgálat kezdetekor. Kezdetben minden személy átesett egy fizikai vizsgálaton, személyes interjún és vérvizsgálaton, utóbbi az antioxidánsok szintjét mérte. A kutatók a következő 16 évben követték nyomon a csoportot, hogy megtudják, kinél alakult ki demencia. A tanulmány szerzői három csoportba osztották a résztvevőket a vérükben a vizsgálat kezdetén feljegyzett antioxidánsszintek alapján.
Azoknál, akiknél a legtöbb lutein és zeaxantin volt mérhető, sokkal kisebb volt a demencia kialakulásának valószínűsége, mint azoknál, akiknél alacsonyabb volt a lutein és zeaxantin szintje. Ami a béta-kriptoxantint illeti, minden egyes szórásszint-emelkedés (körülbelül 8,6 mikromol/liter) összefüggést mutatott a demencia 14%-kal alacsonyabb kockázatával.
Az antioxidánsok segíthetnek megvédeni az agyat az oxidatív stressztől, amely sejtkárosodást okozhat. További vizsgálatokra van szükség annak tesztelésére, hogy ezeknek az antioxidánsoknak a konkrét fogyasztása segíthet-e megvédeni az agyat a demenciától. Az összefüggés ugyanis még nem nevezhető ok-okozatinak, de nagyon jó kiindulási alap lehet a további kutatások számára.
A lutein és a zeaxantin megtalálható a zöld leveles zöldségekben, például a kelkáposztában, a spenótban, a brokkoliban és a borsóban. A béta-kriptoxantin olyan gyümölcsökben van jelen, mint a mandarin, narancs, papaya és datolyaszilva.
Még több életmód: