Talán a paradicsom az az árucikk, amelynek vásárlása során (illetve azt követően) a legtöbbet szentségelünk. Az elégedetlenség általában a piros gyümölcs érettsége felé irányul – bizony ritka, hogy tökéletes formájában találkozunk a paradicsommal. Ennek persze az egész éves (tehát szezonon kívüli) termelés a legfőbb oka, az, hogy még a tél közepén is nyári, lédús és mélypiros szemeket keresünk a rekeszekben…persze kevés sikerrel. Nyár végén és ősszel pedig hasonló elánnal kotorjuk félre kezünk útjából a kissé ráncos, kissé plöttyedt, túlérett paradicsomokat is – pedig ezek (annak ellenére, hogy az érettségi skála szintén szélsőséges, tehát nem kívánatos fokán helyezkednek el) sokkal többet érnek, mint éretlen társaik. Talán még azt is megkockáztathatjuk, hogy bizonyos esetekben, a túlérett paradicsom a gyümölcs legelőkelőbb verziója.
A túlérett paradicsom lédúsabb
Mivel életszakaszának már inkább a második felében jár, a túlérett paradicsom bizony jóval nagyobb nedvességtartalommal rendelkezik, mint a fiatal példányok. Ez több recept esetében is jól jöhet: paradicsomlevesek, tésztaszószok, de egy egyszerű lecsó is szaftosabb, gazdagabb lesz, ha ilyen alapanyagból főzzük.
Egyedül arra figyeljünk, hogy ezt az ízgazdag léfölösleget meg is őrizzük, ne hagyjuk kárba veszni!
Amikor felvágjuk, szeleteljük, aprítjuk a paradicsomot, a deszkára folyó levet apránként öntsük át az edénybe/tálba/fazékba, amit később a főzés során használni fogunk. Kár lenne értékes cseppeket a konyhapultra folyatni, vagy szivaccsal feltörölni.
Édesebb ízt ad a túlérett gyümölcs
Ízek szempontjából a paradicsom valahol félúton csücsül az édes és a savanykás között, bár sokkal találóbb, ha aromáját umamisnak (ez a titkos ötödik íz) írjuk le. Idővel pedig a belső csak egyre ízesebb és ízesebb lesz, éppen ezért, ha igazán ütős ételt szeretnénk összehozni, feltétlenül dolgozzunk túlérett gyümölccsel!
Az ilyen ételeket érdemes kevésbé fűszerezni – de nem is lesz szükség túlzott ízesítésre, a túlérett alapanyag képes szinte önmagában tökéletes eredményt produkálni.
A túlérett paradicsom könnyebben szétfő
Azt is tapasztalhatjuk, ha a túlérett paradicsom mellett döntünk, hogy a feldarabolt alapanyag sokkal gyorsabban átpárolódik, megpuhul és szétfő majd. Tehát lerövidül a konyhában töltött idő, és az ebéd is hamarabb az asztalra kerül majd.
Az elkészített szószok, mártások és raguk is egységesebbek lesznek (akár turmixolás nélkül is). Az egyedüli dolog, ami kis galibát okozhat, nem más, mint a héj: mivel a túlérett paradicsomon vastagabb a külső burok, érdemes lehet turmixolás előtt átszűrni, passzírozni a paradicsomot. Persze, ha nem zavar minket, bátran hagyjuk benne.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több nyári ötlet, recept és finomság vár: