Persze csábító megvenni a boltban a mirelit pizzát, de otthon sem nagy mutatvány elkészíteni, és garantáltan sokkal finomabb lesz frissen összeállítva, jó minőségű alapanyagok felhasználásával. Ugyan a profi pizzasütők nagyon látványosan nyújtják a tésztát, neked nem kell a levegőbe dobálnod a pizzát, ahhoz, hogy ízletes legyen, mindössze néhány részletre érdemes figyelned. Az alábbi 5 lépést semmiképp se hagyd ki!
Legyen szobahőmérsékletű a tészta
Mielőtt elkezdenéd nyújtani a tésztát, hagyd szobahőmérsékleten legalább 30 percig felmelegedni, hogy ne legyen teljesen hideg. A glutén, ami ragadóssá teszi a tésztát, hidegben, például a hűtőben feszesebbé válik, így a hideg pizzatészta olyan lesz mint egy gumiszalag, először megnyúlik, majd visszapattan. Ez a lépés fellazítja a tésztát, és könnyebben formázhatóvá teszi.
Ha előre elkészített tésztát vettél a boltban (vagy a fagyasztóból vetted elő a korábban bekevert tésztát), akkor vedd ki a műanyag dobozból, és tedd át egy olajozott keverőtálba.
Fedd le a tálat, és tedd meleg helyre legalább 30 percre.
Ha az aznap készült házi pizzatésztával dolgozol, akkor ezt a lépést az első másfél-két órás kelesztési idő után kezdd el, miután a tésztát két részre osztottad.
Készítsd elő a munkaterületet olívaolajjal, hogy ne ragadjon oda a tészta
Tehát a tálban már vár a pihent pizzatészta, és készen állsz, hogy elkezdd kinyújtani. A trükk itt az, hogy kihagyod a lisztet. A liszt arra jó, hogy bizonyos tészták ne ragadjanak össze, de a túl sok liszt keményebbé teheti a pizza alapodat.
A lisztes bödön helyett inkább nyúlj az olívaolajért! Dörzsöld be a munkafelületed és a kezed egy kevés olívaolajjal (körülbelül 2-3 evőkanál). Az olívaolaj megakadályozza, hogy a tészta a vágódeszkához vagy a tepsihez tapadjon, miközben aranyszínű és ropogós héjat eredményez.
Ez egy jó alkalom arra is, hogy a pizzalapot (vagy egy megfordított tepsi hátulját) kibéleld sütőpapírral vagy megszórd kukoricaliszttel.
Nyomkodd meg a pizzatésztát, mielőtt kinyújtod
Most már olívaolajjal bevont pizzatészta van előtted. Mielőtt kinyújtanád, először koronggá kell lapogatnod a tésztát. Nyomkodd le a tésztát tenyereddel, hogy egy nagy, lapos korongot kapj. Ezután mindkét kezed középső három ujjával nyomkodd le a tésztát a közepéről indulva, és szélesítsd ki ezt a lapos korongot egy nagy körré, amely kb. 15 cm átmérőjű és kb. 1 cm vastag. A tésztának puhának és rugalmasnak kell lennie, és nem szabad visszahúzódnia, amikor megnyomod. Nem baj, ha a lapos korong nem tökéletesen kerek ezen a ponton.
Szükség szerint pihentesd újra a tésztát. Ha a tészta lassan összemegy egy kicsit, az teljesen normális, de ha gyorsan összehúzódik, pihentesd a tésztát 15-20 percig egy tiszta konyharuha alatt, és kezd újra ezt a lépést, és ismételd meg a folyamatot, amíg a tészta megtartja a formáját.
Nyújtsd ki a tésztát két kézzel, és használd a gravitációt
A tésztát az ujjaidon pörgetni és a levegőbe dobálni nem a legjobb módja annak, hogy megtanuld, hogyan kell pizzatésztát nyújtani - még ha elég látványos is ez a trükk. Ehelyett kezeddel nyújtsd a tésztát és használd a gravitációt az egyenletes kéreg eléréséhez.
Első lépésként óvatosan emeld fel a tésztát, tartsd magad előtt nem messze, és mindkét kezeddel fogda a tészta egyik szélén, a többi részt pedig hagyd lelógni. Lassan kezd el forgatni a tésztát a kezedben, hogy minden oldala lelógjon, így a gravitáció elvégzi a feladat nagyrészét.
Gyorsan dolgozz, és addig nyújtsd a pizzát, amíg körülbelül 30 cm átmérőjű és körülbelül 8 mm vastagságú nem lesz.
Ne stresszelj, ha vékony foltok vagy lyukak jelennek meg ekkor - ezeket a következő lépésben kijavíthatod.
Nyújtsd ki a tésztát a pizzalapon
Óvatosan helyezd át a kinyújtott pizzatésztát az előkészített pizzalapra vagy tepsire. Nézd meg a tésztát: tökéletesen egyenletes és körülbelül 28 cm átmérőjű? Akkor igazi profi vagy! De ha még nem vagy gyakorlott pizzasütő, és a tésztádnak vannak hibái, akkor sincsen gond, mindezt ki lehet még javítani.
A tészta valószínűleg egy kicsit visszahúzódik - az előző lépésben szándékosan túlnyújtottuk, hogy ezt kompenzáljuk. Nyomkodd ki a nagyon vastag széleket kb. 8 mm vastagságúra, és fordítva, a vékony vagy szakadt területeknél csípd össze a tésztát, hogy befedd vele a szakadt területet.
Végső soron a cél a tészta felcicomázása előtt nem a tökéletesség, hanem egy többnyire egyenletes, kb. 8 mm vastagságú, 28 cm széles kör, anélkül, hogy a tésztát túlságosan megdolgoznád. Ne aggódj, ha a széle (vagy az, ami a kéreg lesz) nem vastagabb, mint a közepe - a feltétek le fogják nyomni a közepét, és a kéreg a sütőben csodálatosan felpúposodik.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Adj egy esélyt az alábbi kreatív ötleteknek is: