Itt a válasz, hogy meg kell-e mosni a tojást feltörés előtt

Valószínűleg a legtöbben úgy tanultuk, hogy a tojást mindig meg kell mosni használat előtt, hiszen piszkos, és akár szalmonellafertőzést is kaphatunk tőle. A valóságban azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. Napi Tippünk következik!

Mielőtt dolgozni kezdenénk velük, az alapanyagok egy jelentős részét megmossuk. Vannak olyan esetek, ahol ez kifejezetten előnyös, például a rizs vagy a lencse esetében, de ahogy az kiderült, a nyers csirkehúst nem érdemes megfürdetni, mivel épp azzal szórjuk szét a kórokozókat. Most épp a tojásokról állítják, hogy nem nagyon van értelme megmosni őket (hipóba áztatni meg pláne nem), sőt, akár a beltartalmat is veszélyeztethetjük ezzel.

Itt a válasz, hogy meg kell-e mosni a tojást feltörés előtt

Miért mossuk meg a tojásokat?  

Miért mosunk meg bármilyen összetevőt? Természetesen azért, hogy biztosra menjünk, és nehogy valamilyen betegséget okozó kórokozót fogyasszunk el az élelmiszerrel együtt. A világban hemzsegnek a kórokozók, és aki már látott tyúkólat, az tudja, hogy nem a legtisztább hely, hát még egy ipari tyúktelep.

Azonban gondolj csak bele: a tojásokat úgy ’tervezték’, hogy a bennük lévő anyagok biztonságban legyenek, és az emberek már régóta eszik őket. A tojásokban már minden megvan, amire a bennük lévő csibéknek szükségük van az életben maradáshoz, beleértve a védelmet is – ez a biológia csodája!

Ezért úgy védheted meg legjobban magad a kórokozóktól, ha minden mást tisztán tartasz. Moss kezet, mielőbb a tojásokkal dolgoznál, és szánj időt a konyha kitakarítására.

Miért ne mosd meg a tojást?

A tojások héja természetes bevonattal rendelkezik, amely képes kívül tartani a levegőt és a baktériumokat. A tojások mosása valójában növeli a szennyeződés esélyét, és lerövidíti az élettartamukat.

„Bár a tojáshéj, úgy tűnik, mintha nem lenne áthatolható, valójában apró pórusokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a baktériumok be- és kijutását" – mondja Johane Filemon, dietetikus a Taste of Home cikkében.

„Az ajánlás továbbra is az, hogy ne mossuk meg a tojásokat, mivel a mosás növeli a baktériumok héjon keresztül történő bejutásának valószínűségét."

Ráadásul a csomagolóüzemekből a tojások már eleve fertőtlenítve kerülnek a boltokba, így tényleg nem kell aggódnod az egészséged miatt.

Van persze kivétel, amikor van értelme megmosni a tojást

Ha a tojások ürülékkel és piszokkal érintkeztek, előfordulhat, hogy meg kell tisztítani őket. A héj megtisztítására elsődlegesen egy konyharuha ajánlott, ha pedig ez nem elegendő, illatmentes szappannal tisztítsd meg. Fontos, hogy semmiképp se áztasd vízbe a tojásokat, mivel ez lehetővé teszi a baktériumok be- vagy kijutását.

A szalmonella-veszély a nyers tojás esetében áll fenn, de amíg megfelelő hőmérsékletre melegíted, addig nem kell aggódni (ezért sem ajánlott a tojást tartalmazó nyers sütitészta fogyasztása). Ha repedt héjú tojást találsz, vagy furcsa a szaga feltörés után, akkor azt a tojást mindenképp dobd ki.

A tojáshéjat feltörés után dobd a komposztba, és ne tedd vissza a dobozba, mivel ez sem higiénikus.

Forrásunk volt.


További, kevésbé szokványos receptek és ötletek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...