Hogy honnan veheted biztosra, hogy végeztél a tészta dagasztásával? Az alábbi 5 jel arról árulkodhat, hogy készen vagy:
Miért van szükség a tészta dagasztására?
A tészta dagasztásának lényege, hogy megerősítse a glutént, amik lényegében azok a fehérjeszálak, amelyek a kenyér szerkezetét és állagát adják. Miközben te (vagy az álló mixer!) megdolgozza a tésztát, a gluténszálak szorosabbra húzódnak, és egy vonalba rendeződnek.
Sima tészta – A tészta eleinte egy bozontos, csomós masszára fog emlékeztetni, majd a dagasztás során fokozatosan kisimul. Mire befejezi, teljesen simának és kissé ragadósnak kell lennie.
Megtartja az alakját – Emeld fel a tésztagolyót, és tartsd a levegőben egy másodpercig. Ha megtartja a golyó alakját, az azt jelenti, hogy a glutén feszes és erős. Ha megereszkedik az ujjaid között, a sikér még mindig laza, vagyis még gyúrni kell.
A bökésteszt – Az ujjaddal erősen bökdösd meg a tésztagolyót. Ha a bemélyedés gyorsan visszapattan, akkor már készen van is. Ha azonban egy kráter marad a bökés helyén, folytasd a dagasztást.
Az ablaküvegteszt – Csípj le egy golflabda méretű tésztadarabot, és nyújtsd vékony lappá az ujjaid között, mintha csak egy kis ablakot akarnál belőle formázni. Ha a glutén már jól kifejlődött, a tészta papírvékony fóliává nyúlik anélkül, hogy eltörne. Ha gyorsan eltörik… kitaláltad, folytasd a dagasztást!
A fáradtság – Na nem a tészta lesz fáradt, hanem te. Vagyis, ha már 10-12 perce dagasztod a tésztát, és fáradt a karod, akkor valószínűleg már jó lesz.
Ha az idő lejárta előtt elfáradsz, nyugodtan pihenj meg néhány percre, majd kezdj neki újból.
Ha nem is vagy 100%-ig biztos benne, hogy teljesen megdagasztottad a tésztát, viszont a fenti teszteken majdhogynem átmegy, akkor elégedett lehetsz az erőfeszítéseiddel, és rátérhetsz a sütésre.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További okos tippekkel gazadgodhat a tárházad: