Ha elkezdjük felfejteni a kérdést, miért vált bevett szokássá a répahámozás, akkor számos okot felsorakoztathatunk. A héjnak furcsa állaga lehet. Tele van vízszintes barázdákkal, apró dudorokkal, és néha még finom szőrszálakkal is. Poros lehet – sőt, talán még piszok is ragadhatott az apró barázdákba – és hacsak a sárgarépa nem bio, a növényvédőszerek miatt is aggódhatunk. Emellett a sárgarépa korától és vastagságától függően a héjnak enyhén kesernyés íze is lehet. Ennyi lehetséges buktató után nem csoda, hogy a legtöbb ember nem vacakol a héjjal, és egyszerűen legyalulja a gyökérzöldségről.
A hámozatlan igazság
Azonban az igazság az, hogy nem kötelező meghámozni a sárgarépát fogyasztás előtt. Emily S. Mohn és Elizabeth J. Johnson, a Tufts Egyetem Antioxidáns Kutató Laboratóriumának tudósai szerint „ezt a gyökérzöldséget hámozatlanul is teljesen biztonságos fogyasztani”.
Sőt, a héja nagyon is egészséges számunkra, a sárgarépában található a legmagasabb koncentrációban C-vitamin és niacin.
Ráadásul a sárgarépában lévő béta-karotin (az az antioxidáns, amelyet a szervezetünk A-vitaminná alakít át) nagy része éppen a sárgarépa héja alatt él, így a hámozás során sérülékennyé válik. Tehát nemcsak teljesen felesleges a hámozás, de értékes tápanyagokat is veszíthetünk vele.
Persze, ha nem hámozod meg a sárgarépát, mindenképpen alaposan meg kell tisztítanod, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket. Ezen kívül Dr. Amy Lee, a Nucific táplálkozási vezetője arra figyelmeztet, hogy a termesztés során használt vegyszerek „maradványokat hagyhatnak a héjon”, ezért is van szükség az alapos suvickolásra, fürdetésre.
Hámozni vagy nem hámozni?
Az, hogy meghámozod-e a sárgarépát vagy sem, három dologtól függ: a személyes preferenciáktól, a szóban forgó sárgarépától és attól, hogy mire tervezed használni. Vannak, akik érzékenyebbek a keserű ízekre, valamint az ételek érdes textúrájára, ezért ha te is közéjük tartozol, mindenképp hámozd meg a répát, ne erőltess magadra olyat, ami nem esik jól.
A kisebb, fiatalabb sárgarépáknak általában vékonyabb a héja, amely közel sem olyan érdes textúrájú és keserű, mint a nagyobb, idősebb sárgarépáké. Érdemes először ezekkel próbálkoznod, amikor elhagyod a hámozás lépését.
Vannak olyan esetek is, amikor személyes preferenciáktól függetlenül rajta hagyhatod a héját a répán. Ha például a répatortához használod, gyümölcslevet készítesz vagy turmixhoz, esetleg leveshez aprítod, akkor nem kell lecsupaszítani a zöldséget.
Ezzel időt spórolsz, és a plusz tápanyagok előnyeit is élvezheted, ráadásul teljesen zero waste leszel, hiszen semmi sem megy kárba.
Ezekben az esetekben még az idősebb répahéj enyhe keserűségét is elfedik a süteményben lévő fűszerek, a turmixban található egyéb gyümölcsök és zöldségek, vagy a leves összetevői. Nem mintha muszáj lenne rajta hagyni a külsőt, ha megrögzött répahéj-gyűlölő vagy. A választás a tiéd.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos konyhai tipp vár: