Fejes saláta, jégsaláta, endívia, fodros endívia, fodros kel, bébi spenót, rukkola, cikória – a leveles zöldek rendkívül sokféle formában jelennek meg a boltokban és a piacokon, csak győzzön válogatni belőlük az ember! Bár a megjelenésük és ízük eltérhet, a jó hír, hogy nagyon hasonló bánásmódot igényelnek. Mutatjuk, mire figyelj, amikor ilyen leveles zöldségeket veszel, és hogy miként érdemes mosnod és tárolnod a hosszabb élettartam érdekében a zöldeket.
Mire kell figyelni a saláták, zöldek vásárlásakor
A saláták és leveles zöldek vásárlásához egy univerzális tippet érdemes észben tartani, ami elég kézenfekvő is: az ép és ’peckes’ leveleket keresd. Ha egész fejet vásárolsz, figyelj rá, hogy a külső levelek viszonylag érintetlenek legyen (lehet, hogy egy-két réteget le kell hámoznia, de ez még normális). Mindenképp kerüld a besárgult, barnás, gyűrött, szakadt, fonnyadt vagy nyálkás leveleket. Olyan zöldségeket keress, amelyek színe a valódi színük egészséges változata, vagyis a rukkola sötétzöld, míg a radicchio mélyvörös színben pompázzon.
Hogyan és mikor mosd meg a salátát és más zöldeket
Alapvetően nem érdemes a salátát megmosni egészen addig, amíg el nem jön a felhasználásának ideje. Ha készen állsz az elfogyasztásra, merítsd hideg vízbe annyiszor, ahányszor szükséges, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket. Ügyelj arra, hogy óvatosan bánj velük: egy nagy tál vízbe vagy a mosogatóba merítsd alá, majd tedd a salátacentrifugába. Amennyiben nincs ilyened, semmi baj, tedd ki a salátát egy nagy száraz konyharuhára vagy papírtörlőre, és óvatosan szárítsd fel a vizet, csak figyelj, hogy ne törd össze a leveleket. Azért is érdemes alaposan felszárogatni a salátát, mert így az öntet jobban rátapad majd.
A saláták tárolásának legjobb módja
A cél egyszerű: szabályozni a levegőt és a nedvességet. Mivel a mosással még vársz, egy olyan edényben tárold a salátáidat, amelyben tudnak levegőzni, ugyanakkor szárazon maradnak. Érdemes egy jól záródó dobozba, esetleg visszazárható műanyag zacskóba tenni a leveleket ilyenkor. Tárolás előtt egyébként érdemes a centrifugában is megpörgetni őket, vagy egy papírtörlőt, konyharuhát tenni melléjük, ami felszívja a felesleges nedvességet.
Ha előkészítenéd a salátát, vagy megmaradt egy adag, akkor a mosás és gyengéd szárítás révén a műanyag zacskóban vagy dobozban akár egy hétig is elállnak ezek a hűtőben.
Az olyan fejeket, mint endívia vagy a radicchio viszont hagyd meg egészben, és tartsd szárazon, amíg el nem jön az idő, hogy elkészítsd őket.
Hogyan előzd meg a pazarlást
A legfontosabb, hogy csak azt vásárold meg, amire szükséged van. Ha valahogy mégis túlburjánzanának a zöldek a hűtődben, készíts belőlük például pestót - próbáld ki a rukkolával, kelkáposztával vagy spenóttal. Ha a cikória, radicchio vagy endívia fonnyadni kezd, adj neki még egy lökést, kicsit fonnyassz rájuk a serpenyőben, majd mehetnek a bruschettára. A pitypang zöldje remek olívaolajjal és fokhagymával remek köret, akárcsak a borsmustár. Légy kreatív és próbálj ki új dolgokat, nem kell mindig salátát készítened a zöld levelekből.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai trükköt leshetsz el innen: