A romlott liszt egy átlagos háztartásban nem túl gyakori szereplő (legalábbis remélhetőleg), hiszen sokszor gyorsabban elfogy az alapélelmiszer, minthogy ideje lenne megromlani. Persze, egy hosszabb távollét vagy egyszerűen a feledékenység miatt mégis lehet, hogy számolnunk kell a romlott liszt problémájával, ilyen esetekben segítségünkre siethetnek az alábbi jelek.
Meg tud egyáltalán romlani?
A liszt nagyon nehezen romlik meg, azonban, ha ezt mégis megteszi, akkor szerencsére nagyon egyszerűen meg tudjuk majd állapítani, hogy megtörtént. A leggyakrabban avasodás történik: ilyenkor a lisztben lévő zsírok és olajok teszik avassá az egész zacskó tartalmát.
Egy másik gyakori probléma a lisztkukacok megjelenése, ami ellen már nem nagyon lehet mit tenni. Ugyan maguk a kis élőlények nem veszélyesek, nem túl gusztusos az elfogyasztásuk.
A romlott lisztre utaló jelek
Az első lépés mindig az legyen, hogy ellenőrizzük a lejárati dátumot. Igen, nyilvánvalónak tűnik, azonban valószínűleg nem sűrűn nézegetjük. Mivel a liszt nagyon tartós élelmiszerként él a fejünkben, úgy vagyunk vele, hogy nem is képes lejárni. Pedig bizony le tud.
Persze simán lehet, hogy a dátum előtt már rossz a lisztünk: ez akkor fordulhat elő, ha nem tároltuk megfelelő körülmények között. A száraz, hűvös hely a legalkalmasabb a liszt számára.
Szintén segíthet az ellenőrzésben a liszt színe. Ha bármilyen irányú elváltozást tapasztalunk az eredeti színtől, akkor valami baj történhetett a zacskóban. A finomliszt legyen fehér, a teljes kőrlésű liszt barnás, és így tovább.
Szerencsére az avas liszt nagyon egyszerűen felismerhető a kellemetlen szagáról. Ezért, ha nem vagyunk biztosak a lisztünk szavatosságában, szagolgassuk meg alaposan. A savanykás, erjedt illat romlott állapotot jelez.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos tippek a főzéshez: