A leragadás a rizsfőzés egyik legbosszantóbb hibája: érthetően zavar minket a pazarlás, amikor megfőzünk két bögre gabonát és annak egy jelentős része odakozmálva, ehetetlenül a kukában végzi. Ez fokozottan idegesítő, ha nem ismerjük, hogy mi okozza a kudarcokat, és nem tudjuk elkerülni a rizsfőzés során a szemek leragadását. Hulljon le a lepel: vegyük sorra az okokat, hogy legközelebb semmi ne vesszen kárba.
Túl erős láng
Az egyik legnagyobb problémát a túlzott hő okozhatja: amikor nagy lángot égetünk a fazék alatt, a víz gyorsabban párolog el, és még akkor elkezd pirulni/égni a rizs, mielőtt teljesen megfőne.
Miután felforrt a víz, kapcsoljuk minimálisra alatta a lángot, és főzzük lassan készre.
Túl kevés víz
Hasonló okokból bajos, ha nem öntünk kellő mennyiségű folyadékot a rizs alá: miután elpárolog, és a rizs még nem puha, a szemek azonnal elkezdenek majd leragadni. Használjunk másfél-kétszer annyi vizet, mint rizst (mérjük mérleggel vagy mérőpohárral).
Nem megfelelő fedőhasználat
A rizst érdemes végig fedő alatt főzni: maximum csak egy minimális rést hagyjunk, nehogy kifusson a túlzottan „felhabzó” víz. Ha levesszük róla a fedőt, vagy túlságosan nyitva hagyjuk a lábast, és a gőz nagy része kiszabadul, akkor hamarabb elpárolog a víz, ami már korábban említett problémákhoz (leragadás) vezet.
Öreg edény
Néha akkor is kudarc várhat minket, ha abszolút mindent jól csinálunk. Ilyenkor az edényünk lesz a ludas: valószínűleg túl öreg, az alja nagyon karcos, elhasznált. Ebben az esetben nincs más megoldás, új fazekat kell vennünk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyek sokat segíthetnek: