5 szarvashiba, amit rizsfőzés közben elkövethetsz

Túl ragacsos, nem elég pergős, túl száraz, vagy odakozmált a fele? Ahány ház, annyi rizsfőzési praktika, de vannak alapvető hibák, amiket minden esetben ki kell kerülni.

Afelől nem lehet kétsége senkinek, hogy a rizs a világ legnépszerűbb körete. Elkészítési módja háztartásonként változik, az én családomban például kétfelé oszlik a vélemény arról, milyen a jó rizs, ez pedig tökéletes vitatéma szokott lenni a vasárnapi közös ebédek közben.

Legyen szó akár pergős vagy kicsit ragacsosabb rizsről, az elkészítés során minden esetben ugyanazokat a hibákat tudjuk elkövetni, éppen ezért összegyűjtöttük nektek a hat leggyakoribb okot, amiért a köreted nem lesz olyan, mint amilyet elképzeltél.

1. Kiválasztás

Ahogy az előbb említettük, rengeteg különböző típusú rizs létezik ma már a magyar piacoisn os.Kerekszemű, hosszúszemű, barna, basmati, jázmin, Arborio és Carnaroli(rizottóhoz), a főzési technika mindegyik rizsnél más és más, emellett pedig sokszor hajlamosak vagyunk szó nélkül elmenni, és csak azt mondani, hogy a rizs az rizs, mindegyiket ugyanúgy kell csinálni. Nem egészen. A köret elkészítésekor nézd meg a csomagolás hátulján, milyen elkészítési javaslatot ajánlanak, ha pedig valamilyen nagyon speciális fajtát választottál, nézz utána a neten, így neked is egy tágabb képed lesz arról, melyik rizs mire jó!

2. Párolás

Sajnos már a párolás során elronthatjuk a végeredményt, a rizst ugyanis könnyen képesek vagyunk túlpárolni. A rizs típusától függően különböző előírt párolási idők szükségesek, arra azonban érdemes odafigyelned, hogy ha lejárt a főzési idő, akkor azonnal vedd le a tűzhelyről az ételt! Ezzel elkerülheted, hogy egy nagy ragacsos, felismerhetetlen masszát kapj. A megoldás: időzítő!

3. Megkevered a rizst

A rizs azért egyszerű köret, mert szinte semmit sem kell csinálni vele elkészítés közben. Keverni azért nem szabad, mert a rizsszemek összetörhetnek, a belőlük kioldódó keményítő pedig a keverés során összegyűlik az edény alján, ettől a rizs alja az edényhez tapad, és könnyen megég. Az egyetlen kivétel ez alól a szabály alól a rizottó, ott ugyanis pont az a lényeg, hogy a folytonos keverés alatt a keményítős víz egy különleges textúrát adjon a rizsnek. Plusz, ha kevergetsz főzés közben, az azt jelenti, hogy levetted a fedőt, és ezzel máris elkövettél még egy hibát...

Olasz rizsgolyó, azaz arancini

Az olaszok egyik kedvenc street foodja, az arancini. Jelentése: narancsocska. Nevét onnan kapta, hogy az aranysárgára sült golyók egymásra pakolva úgy néznek ki, mint egy kupac narancs. ...

4. ...azt, hogy levetted a fedőt!

A rizsfőzés türelemjáték, ráadásul fontos, hogy bízz saját magadban. Egy jól lezárt edénybe nem látunk bele, viszont ebben a jól elzárt közegben tud megfelelő mennyiségű pára és gőz termelődni ahhoz, hogy a köreted puha és szép legyen. Ha emelgeted a fedőt, hőt veszítesz, a rizs nem tud megfelelően párolódni, ezzel pedig visszafordíthatatlanul elrontod a köretet.

5. Túl magas hőmérsékleten főzöd

A megoldás egyszerű: miután a rizshez hozzáöntötted a vizet, várd meg, amíg az elegy felforr, majd vedd le alacsony fokozatra a hőmérsékletet, és ha már a víz sem bugyog, akkor rakd rá a fedőt a lábosra. A kulcsszó: alacsony hőmérséklet. Ha a rizsed jól elzárva párolódik, nincs szüksége több száz fokos hevítésre, hiszen az edényben levő víz egyrészt gőz formájában lecsapódik, másrészt pedig beszívódik. A magas hőmérséklet ilyenkor nemhogy felesleges, de ártó, hiszen pár perc leforgása alatt megégeti az ételt.

Arról, hogy melyek a tökéletes rizsfőzési technikák, mint ahogy feljebb említettük, nagyon megoszlanak a vélemények, így ebben az írásban nem célunk megmagyarázni, kinek mi a tökéletes metódus. Akárhogy is készítsd a köretet, ezeket az apró tippeket megfogadva biztos, hogy jobb lesz a végeredmény.

Jó étvágyat!

Ezeket olvastad már?

via cookinglight

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...