Ezért hagyd benne a paradicsomszószban a héjat és magot

Amikor friss paradicsomszószt készítünk otthon a nyár legjavából, késztetést érezhetünk arra, hogy átpasszírozzuk a mártást. Pedig érdemes ehelyett más módszert használni: a Napi Tipp elárulja, miért hasznos a gyümölcs héja és magja.

Nyáron, amikor bőven akad lédús, szezonális paradicsom, érdemes kihasználni ezt az adott helyzetet arra, hogy minél több friss paradicsomszószt készítsünk. Ehhez nem is kell más, csupán olívaolaj, fokhagyma, bazsalikom és persze paradicsom. A tésztákhoz, ragukhoz és különböző nyárias fogásokhoz sokan a teljesen sima, átpasszírozott paradicsomszószt kedvelik – annak ellenére, hogy több előnye is van a mag és a héj mártásban tartásának. Lássuk, mik ezek!

Ezért hagyd benne a paradicsomszószban a héjat és magot

A héj zavaró tud lenni

Amikor nyersen esszük a paradicsomot, még nem annyira feltűnő, azonban, ha hő éri a gyümölcsöt, rögtön léha módon ledobja héját, megszabadul tőle, mint átizzadt ingtől. Ezzel alapvetően nem is lenne baj, azonban a paradicsomhéj nagyon nehezen fő szét, még hosszabb hőkezelés után is egyben marad.

És ugyanúgy, mint a paprika esetében, a héj nemcsak az étel állagán ront, hanem megemészteni is nehezebb.

Pektin: nem csak a lekvárnál fontos

De azért, hogy ne csak rosszakat beszéljünk a paradicsom héjáról, említsük meg, hogy vannak kedvelhető tulajdonságai is. Például magas pektintartalma nem elhanyagolható: ugyanúgy, mint sok más gyümölcs esetében, a paradicsomnál is nagyobb mennyiségben tartalmaz természetese sűrítőanyagot a héj.

Ugyan elhanyagolhatóbb mértékben, de valamennyit a zselés magok is tartalmaznak, így ezt a két, „haszontalannak” minősített paradicsomrészt kár lenne kiszűrni, amikor szószt főzünk.

Mégpedig azért, mert a pektin segít besűríteni a mártásokat, szószokat (no, meg persze a lekvárokat): ha egy zöldség vagy gyümölcs alapból tartalmaz ilyet, kevesebb sűrítőanyagot kell használnunk a főzés során ahhoz, hogy gazdagabb állagot érjünk el.

Hogyan lesz sima a mártás?

A pektin már főzés során is valamennyire kinyerhető a paradicsomhéjból, azonban egy sokkal biztosabb módszer, ha konkrétan beleturmixoljuk a szószba. Így két legyet üthetünk egy csapásra: megszabadulhatunk a héjak és magok kellemetlen állagú darabkáitól, és a szószunkat is besűríthetjük.

TIPP: a turmixolást előzze meg egy hosszabb, 25-30 perces főzés, alacsony lángon történő rotyogtatás, amelynek során a paradicsomot is teljesen szétfőzzük, és a felesleges víz egy része is elpárolog.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippekért kattints erre:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...