4 hiba, amitől leragad és szakad a palacsinta

A palacsinta maga a megtestesült boldogság, kivéve persze akkor, ha nem viselkedik jól a serpenyőben, leragad, szakad, és összességében bosszúságot okoz nekünk. A mai Napi Tipp keretében a rosszalkodás mögött álló okokat vesszük majd sorra.

Nem olyan könnyű elrontani a palacsintát, persze ez nem jelenti azt, hogy lehetetlen. Vannak például bizonyos tényezők, amelyek befolyásolják, hogyan viselkedik a tészta a serpenyőben. Végső soron pedig itt dől el, hogy a palacsinta a tányérra kerül, és tovább magasítja a tornyot, vagy a Zsuzsikáé (nálunk a fiktív lány kapta az elrontott darabokat) lesz. Lássuk, melyek ezek!

4 hiba, amitől leragad és szakad a palacsinta

Túl híg a tészta

A palacsintatészta sűrűsége bizony egyáltalán nem a „mindegy” kategóriába tartozik, sőt, nagyon is fontos tényező a siker érdekében. Ha túl folyós lesz, akkor a belőle kisülő palacsinták nem tudják majd annyira tartani az alakjukat.

Gyakori oka a szakadásnak a híg tészta: a nagyon vizes vagy nagyon tejes keverék elfolyik, nem tud rendesen „megszilárdulni”.

Javítsuk kevés liszttel a masszát, de csak óvatosan, nehogy túl sűrűvé vagy esetleg csomóssá tegyük. Ekkor próbáljuk újra a sütést, és ha már nem szakad a palacsinta, akkor jó lesz a sűrűség.

Nem pihent a tészta

A tészta akkor is megnehezítheti a dolgunkat, ha nem pihent eleget. Érdemes sütés előtt legalább 30 percet adni neki, hogy kissé összeérjen, úgymond „megerősödjön”. Valamiért a pihentetett massza sokkal jobban sül, szakadás és tapadás nélkül.

Nem elég forró a serpenyő

A sütés hőfokát is jól el kell találni: elég határozottnak kell lennie ahhoz, hogy gyorsan beindítsa a palacsinta sütését, de nem szabad túlzásba sem esni, mert akkor könnyedén odakaphat a tészta.

Forrósítsuk fel a serpenyőt, majd vegyük vissza a lángot: ha ekkor sercegő hangot ad ki a belekanalazott massza, akkor tudhatjuk, hogy elég forró volt az edény. Ilyenkor rögtön beindul a palacsinta sülése, ami lehetetlenné teszi, hogy az leragadjon.

Nem kellően olajos

Két iskola van a palacsintakészítés terén: az elsőben az olaj nagy része belekerül a tésztába, majd onnan kisülve nem engedi leragadni a palacsintákat a serpenyőben. A másik esetben kevesebb zsiradék lesz a masszában, és folyamatosan kenegetni kell olajjal az edényt.

Főleg az utóbbi esetben kell nagyon figyelni arra, hogy kellő mennyiségű (de ne túl sok) zsiradékot használjunk, mert különben folyamatosan le fog ragadni a palacsinta.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További konyhai tippeket leshetsz el itt:

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...