3 trükk az összeragadt tészta szétválasztására

A tésztafőzés sok helyen rejt buktatókat, ezek egyike pedig már bőven azután jelentkezhet, amikor abbahagytuk a főzést. Az összeragadt tészta igen szomorú látvány, szerencsére néhány okos trükkel meg lehet oldani. Ezeket mutatja be a mai Napi Tipp!

Összeragadt tészta: sokak rémálma a konyhában, amit különböző módszerekkel próbálnak elkerülni, több-kevesebb sikerrel. Alapból a probléma gyökere többrétű lehet, mondhatni egy gordiuszi tésztacsomóval állunk szemben. Persze pánikra semmi ok: az összeragadt tészta ellen bevethető megoldások és trükkök nagyon egyszerűek és nagyon hatásosak.

3 trükk az összeragadt tészta szétválasztására

Miért ragad össze a tészta?

Amikor száraz vagy friss tésztát főzünk vízben, akkor maga a főzővíz megtelik a tésztából kifőtt keményítővel. Ennek egy része a leszűrés után is a szálakon és darabokon marad, és a későbbiekben (de a legtöbbször már pár perc elteltével is) összeragadáshoz vezet.

Elsősorban tehát ezt a keményítős réteget kell ellehetetlenítenünk, ezzel megszüntetve a ragadást.

Ezt a legtöbbször azonnal főzés után érdemes megtenni, azonban akkor sincs vész, ha elfelejtettük. A másnapos, hideg, összeragadt tészta is menthető igaz, egy kicsit nehezebben.

Vízzel

Sokan azonnal leöblítik a kifőtt tésztát, aminek vannak előnyei és hátrányai is. A legjobb, ha inkább nem csináljuk, azonban, ha mégis ragaszkodunk hozzá, használjunk meleg vizet. Így nem fogjuk elhűteni az ételt.

A víz ugyan alaposan eltávolítja a ragadást okozó keményítőt, azonban egyrészt íztelenebbé teszi a tésztát (lemossa a sót), másrészt a vizes tészta nem fogja olyan jól felvenni a szószt sem.

Másnap: a már régen összeragadt tésztát úgy tudjuk megmenteni, ha vizet forralunk, majd azzal vagy leöntjük, vagy hirtelen, pár másodperc erejéig beleengedjük a tésztát. Tényleg ne hagyjuk benne sokáig, mert akkor túlfő.

Zsiradékkal

Szintén elterjedt eljárás az olaj hozzáadása vagy a főzővízhez vagy a kifőtt tésztához. Ez a lépés ugyan tényleg megakadályozza az összeragadást, mellette viszont a szósz felvételét is nehezebbé teszi.

Mivel lesz egy olajos (tehát „csúszós”) réteg a tésztán, a szósz nem tudja majd olyan alaposan bevonni, és csupasz tészta valamint olajos szósz marad a tányérunkon.

Másnap: Az olaj másnap már nem tudja olyan jól kifejteni a hatását, tekintve, hogy a tészták alapból össze vannak ragadva. Esetleg egy kis melegítés hatására javulhat a helyzet: egyes tésztáknak még jól is áll, ha egy serpenyőben, kevés olajon le is pirítjuk őket.

Spenótos tészta csirkével

A spenótos tészta elkészítése lassan két évtizedes hagyománnyal bír nálunk, a recept első verzióját testvérem, Emese készítette el először nekem. Sokáig szentül megvoltam ...

Szósszal

Bármilyen szószos tésztát készítünk, tudnunk kell, hogy az összeragadást megakadályozó csodaszer a másik lábosban rotyog. Amikor, a főzést követően azonnal összekeverjük a szósszal a tésztát, biztosak lehetünk benne, hogy a tésztadarabok elválnak egymástól.

Ebben az esetben csak arra kell figyelnünk, hogy ne főzzük túl a tésztát: legyen al dente, és akkor a forró szósz nem fogja túlfőzni.

Másnap: Ha előző nap összekevertük a szósszal a tésztát, és mégis összeragadt, ne csüggedjünk, hanem oldjuk a helyzetet egy kevés főzővízzel. Tegyünk félre mindig egy kis üvegben, és ezzel lazítsuk fel a hideg szószt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Okos konyhai tippekkel látunk el minden nap:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...